| streethunter a întrebat:

Salut.Imi puteti spune si mie cat reduce temperatura un coller "masuta"laptop extern? Laptopul este nou, dar am vazut ca majoritatea laptopurilor incep sa se incinga foarte rau si vreau sa previn asta. Funda!

PS:daca laptopul este incins in jur de 60 70 grade la cat o scade?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca este un cooler high-end, iti va scade temperatura cu 5-10 grade celsius. Am avut si eu o gramada de coolere de 40-70 lei, si nu-mi raceau laptop-ul, aceeasi temperatura aveam in idle si cu acel cooler si fara el.
Uite ce recomand :
http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/thermaltake/massive23-gt/
http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/m3-black/ Acum pe timp de vara, un cooler este ca si o gura de aer mai rece pentru un laptop! :)

| streethunter explică (pentru Jipa95):

Mie mi se incalzeste putin cand ma joc un fifa ceva in zona procesorului cred.crezi ca acel coller ar ajuta?

| Jipa95 a răspuns (pentru streethunter):

Cu sigurantawinking

4 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Nu trebuie sa dai o gramada de bani pe un cooler scump, eu am un cooler din ala la 40 de lei si raceste suficient/ Fara cooler acuma vara laptopul s-ar incinge destul de tare

| Billy22171 a răspuns:

Acum depinde si cate ventilatoare are coller-ul/masuta ti-as recomanda un coller /masuta cu 4 ventilatoare ti l-ar raci mult mai bine