| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, imi spuneti si mie la ce ma ajuta placa de baza?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Placa de baza este Placa principala a unui calculator care contine toate piesele periferice unui sistem.

2 Componentele placi de baza sunt:
-chipset
-socketul
-sloturile ram
-sloturi ISA, PCI, PCI-Express
-baterie BIOS si cip Bios
-porturi USB, SATA, eSATA, PATA, Firewire, S/PDIF

Componentele care sunt implementate sau le bagi tu sunt:
-Placa video
-Placa de sunet
-Placa de retea.

Ca sa iti dau un exemplu sa intelegi.
Ai Telecomanda dar nu ai televizor!

Aceeasi chestie degeaba ai Telecomanda sistem secundar daca sistemul principal TV nu il ai.

Degeaba ai restul componentelor secundare (Mouse, tastatura, ram, Hardisk, Chipset, placa video) daca nu ai componentul principal (Placa de baza).

2 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Dupa cum ii spune si numele, e placa "de baza" a calculatorului. Adica pe ea se monteaza toate celelalte componente ale calculatorului si face legatura intre aceste componente prin conectori electrici. Aceasta are mai multe sloturi pentru diferite componente (RAM, placa video, etc.) si mai multe porturi USB, SATA, etc. Nu stiu cat de bine am explicat, mai ales ca nu am cunostinte prea avansate in domeniu, dar sper ca ai inteles.