| bradutuI99 a întrebat:

În momentul de faţă am un Intel pentium e2160 (SLOT:LGA775).
Mai am un Intel core 2 duo e4700 (SLOTtongueLGA775) şi aş vrea să ştiu dacă se potriveşte..Pe placa de bază am LGA775.
Unii spun că nu se potriveşte din cauza familiei de procesoare diferite, alţii că merge, dar aş vrea să ştiu sigur să nu fac vreo prostie.
Mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Depinde, dar marea majoritate a placilor de baza care suporta e2160, suporta si procesoare din seria core 2 duo.
Cauta modelul placii tale de baza pe net, cpu support si vei vedea acolo toate procesoarele suportate de placa ta de baza.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa consulti online producatorul placii de baza pentru a vedea, pentru modelul tau, lista procesoarelor compatibile. Chiar daca ai un alt model si se potriveste la socket, nu poate fi instalat la intamplare, fara o buna documentare.

| xXxXxCataxXxXx a răspuns:

Daca amandoua au socket lga 775 nu au de ce sa nu se potriveasca...

| bonico a răspuns:

Salut,
Daca nu sunt diferente la procesor ca in linkul pe care ti-l trimit mai jos (sa fie unul cu pini iar celalalt cu contacte metalice), cel de-al doilea procesor al tau se potriveste perfect http://www.tomshardware.com/reviews/sneak-preview,764-14.html

| bradutuI99 explică:

S-a produs o greșeală, adică e4700 e PLGA775 nu LGA775 cum scrie mai sus.