| ASimpleUser a întrebat:

In viitorul apropiat as dori sa achizitionez un Ebook reader http://www.emag.ro/ebook-reader-kindle-6-wi-fi-negru-800 005/pd/ES40KBBBM/ si as vrea sa aflu cate ceva despre el.Pot transfera prin cablu USB orice carte in format pdf (descarcata de pe internet) pe el sau trebuie sa cumpar carti? Motivul principal pentru care vreau sa-mi cumpar un ebook este sa pot citi orice carte gratuit si din acest motiv vreau sa ma informez inainte de a plati 300 lei

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Teoretic poti citi carti in format PDF (chiar poti) dar e cam chinuitor.

Motivul este ca display-ul este foarte mic si de aceea nu iti poate afisa pdf-ul corect.

PDF-ul este un format de fisier care pastreaza aspectul, nu precum html-ul care este variabil.

Singura metoda este sa transformi pdf-ul in format mobi cred ca este pentru kindle. Dar nu o sa arate la fel de bine deloc.

Ei au un serviciu de genul acesta, sa transformi fisierele pdf in mobi. Singura problema pe care eu personal am avut-o a fost cand am incercat sa "traduc" carti pdf care erau scrise doua coloane pe pagina. Acolo, a dat rateu rau de tot.

In rest e ok, daca nu te deranjeaza sa citesti mobi in loc de pdf. E doar diferenta de cum arata. Mai sunt si alte limitari, dar daca iei o carte pdf chioara, te poti obisnui.

Alta problema pe care am avut-o la transformarea pdf-ului a fost faptul ca repeta la fiecare pagina header-ul si footer-ul. Astfel incat in format mobi vedeam header-ul de la pagina pdf, la jumatatea paginii mobi.

Ma rog, eu am fost mai mofturos.

Se poate rezolva asta prin cumpararea cartilor pentru format pdf sau cautarea direct pe net a formatelor mobi (daca exista intr-o forma mai curata).

1 răspuns:
| itextrat a răspuns:

Gasesti carti gratuite pe siteurile de aici: http://bit.ly/1XYs993