| razzviy a întrebat:

Salut lume.
Am gasit pe net aceast gel miraculos WowFixit. Este un gel care iti acopera eranul si camera telefonului cu o suprafata protectoare asemanatoare diamantului, asa se zice cica. Si ma gandeam sa cumpar o "cutie"
Dar am o oarecare teama, eu am un Asus zenfon selfie. si am pe el o folie de plastic/sticla, si telefonul are dual flash pe fata, si de cand am aplicat folia cand fac selfie cu flash-ul imi apare o oarecare ceata luminoasa, alba in partea de jos a ecranului (in mod panorama / landscape / orizontal) si am mutata folia atat de mult incat am reusit sa reduc din aceea ceata. Eu unu cred ca lumina se reflecta in sticla si de aceea se vedea.
INtrebarea mea este, daca imi pun acel WowFixit pe ecran, flash-ul v-a functionat in conditii normale sau v-a fii afectat? Adica, v-a albii intreaga imagine cand pornesc flash-ul?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu cred ca acel gel e bun de ceva.

Sigur nu inlocuieste o folie de protectie.

Cu un asa gel protectia trebuie sa fie apropiata de zero, la fel cum e si grosimea stratului "protector".

In zona camerei si a flashului folia ar trebui sa aiba loc liber ca sa nu deranjeze lumina de la flash.

Cu un gel wowfixit care are grosime 0 si protectie diamant tot 0, am convingerea ca flashul si camera vor functiona fara probleme: practic telefonul ramane asa cum a iesit din fabrica si toata protectia e cea data de materialele din care e facut.

O protectie reala la zgarieturi nu poate fi decat o folie care sa preia zgarieturile. Daca ecranul e numai lustruit, nu vad de unde ar fi asa o protectie (diamant).

1 răspuns:
| Clorox a răspuns:

1) Sticla este diferita fata de folia obisnuita de plastic
2) Nu cred ca merge, de ce nu iti iei o folie de sticla?