| vladmircea a întrebat:

Salut lume!
Vreau sa fac un homegroup pe doua pc-uri win7 dar fac de pe unul si nu il gasesc de pe celalalt, ma ajutati?big grin

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Instructiuni Microsoft:
http://windows.microsoft.com/......group-help

| vladmircea explică (pentru dannyel86):

Nu m-ai ajutat pentru ca eu stiu sa fac homegroup dar nu se vad calculatoarele intre ele.

| dannyel86 a răspuns (pentru vladmircea):

Incearca sa rezolvi problema, tot cu asistenta Microsoft:
http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/why-can-t-i-join-a-homegroup
http://answers.microsoft.com/......bb147ea395

Asigura-te ca ambele calculatoare suporta Homegroup, ca sa nu te chinui degeaba.
Pe Windows 7 Starter si Windows 7 Home Basic nu poti crea group, dar te poti alatura altuia creat pe sisteme de operare diferite de cele doua.

| vladmircea explică (pentru dannyel86):

Am facut homegrup dar cand sa accesez un fisier sharuit imi cere nume si parola windows security? Dece? Mersi

| dannyel86 a răspuns (pentru vladmircea):

Cineva spunea pe un forum ca homegroup fara parola nu exista (asta ca sa fii mereu protejat).
Ai putea incerca sa opresti protectia prin parola. Voi reda in engleza solutia gasita (go to the advanced sharing settings and turn off "password protected sharing"). Poate nu va mai mai aparea parola (trebuie dat restart dupa fiecare modificare de setare, ca altfel nu ai putea rezolva nimic).
Daca tu nu ai pus parola, am citit ca sistemul de operare o creeaza automat si o poti accesa dupa instructiunile care urmeaza:
http://windows.microsoft.com/......p-password

Poti face aici modificarile necesare, adica sa pui parola personalizata, usor de retinut.
Am mai aflat ca, desi unele homegroup nu au initial parola, ar putea aparea una din cauza nesincronizarii datei si timpului (s-a dat exemplu hackerilor care ar putea accesa foarte simplu oricand un sistem din alta zona geografica, de aceea Windows cere o sincronizare perfecta de timp si data pe cele doua calculatoare. Ori de cate ori exista vreo diferenta, se va solicita parola de catre sistemul de operare.

Cam atat cu munca de documentare. Vezi ce rezolvi!