| klark7410 a întrebat:

Ma adresez celor care au experienta in limbajul Python. Ma puteti ajuta va rog frumos cu niste materiale pentru incepatori.Am cautat pe net dar nu prea am gasit ceva friendly.Majoritatea sunt pentru cei care au o oarecare experienta in programare.Si ajutati-ma si cu niste idei de IDE-uri mai bune. Va multumesc! Dau funda! happy

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Personal, te-as sfatui sa iti faci un bine maret: uita de python. E pe moarte. Ar trebui sa te uiti la limbaje care inca traiesc... sau tu vrei sa inveti o istorie a programarii?

| klark7410 explică (pentru cristimihailov):

Sincer sa fiu, cei din Germania la universitate invata python si nu mai stiu ce programator de pe la Linux chiar il apreciaza foarte mult pentru simplitatea lui dar si pentru faptul ca e destul de puternic (poate nu ca Maretul C sau C++ ). Nu am eu exerienta dar m-am documentat si vreau sa o iau de la zero ca sa zic asa, decat sa trec la lucruri mult prea complicate pentru inceput.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Lasa-i pe aia ca sunt mai multe motive. Si politice unele... cum ca windows are sursele de cod private si de sceea ue iubeste linuxul... ma rog sunt multe motive... si daca vrei gasesti si altele.

Dar de cat sa imi dai exemple cu nu stiu ce dinozaur prin Germania poate ai reusi sa imi dai exemple cu joburi de python comparativ cu c# de exemplu. Sau asp.net. sau chiar php, java, etc.

Iar C/ C++ lumea nu le mai foloseste demult. Mai rarut vezi pe linux ssu pe echipamente mobile. Dar nu-ti fie teama... vor dispare curand si alea.

Nu vrei sa inveti o viata limbaje de programare. Fa-o odata

| klark7410 explică (pentru cristimihailov):

Intr-adevar in mare parte chiar ai dreptate dar uite ca in Iasi exista firma CONTINENTAL si ei lucreaza cu C ANSI. Sunt producatori de soft parca. Din pct meu de vedere C sau C++ nu cred ca vor disparea prea devreme, poate vor mai evolua. In fine, te deranjeaza daca ai vrea sa vb mai pe amanunte? Ori pe Facebook, ori pe Skype? Poate si numai daca doresti, sa imi dai ceva sfaturi
Ms happy

| cristimihailov a răspuns:

Da, dar aia nu este exemplu. Cazul Continental este un caz de nisa. Deoarece ei se ocupa cu device-uri fara putere de calcul, practic fac firmware pentru ca in general se lupta cu procesoare slabe (PIC, etc) si cand ai memorie limitata si putere de calcul limitata sau cand ai nevoie de decizii realtime, atunci este o cu totul alta situatie.

Folosirea C/C++ este foarte limitata. Este dificil sa scrii in el comparativ cu alte limbaje. In plus C-ul sau fratele lui C++ nu ofera protectii la erori. Daca ai gresit cu pointer-ul ti-ai bagat durerea-n casa.

E adevarat ca sub linux daca vrei sa o dai inainte nu prea ai alt limbaj care sa fie executat de catre OS.

Pe ymessenger prefer, dar trimite te rog contactul in privat.