| cascaval27 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema foarte grava in momentul de fata, cred ca am contactat un virus. nu am nici cea mai vaga idee cum am reusit. Vreau sa mai adaug faptul ca nu am un anti-virus in momentul de fata. motivul fiind faptul ca nu am gasit un anti-virus de incredere nicaieri.
Cum as putea descrie acest virus?
Imi sterge absolut toata memoria de pe C. La inceput, cand era 0KB am sters tot fisierul TEMP, ascuns in documents and settings/users/local settings. Bun, poveste placuta, am primit 1GB. A mai trecut ceva timp, am mai sters o gramada de lucruri iar in prezent nu am ce mai sterge. Pur si simplu ma uit la calculator cum nu pot downloada un joc (nu poate fi salvat in temp, memorie insuficienta), un program sau chiar un ANTIVIRUS ca sa pot indeparta acest virus.

Va multumesc anticipat happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foloseste un scaner online, fiecare program antivirus bun are unul, de exemplu BitDefender, iti gaseste virusul si apoi il stergi.
Mai poti sa incerci descarcarea unui program numit Malwarebytes' Anti-Malware, il gasesti pe site-ul oficial, dupa descarcare si instalare dai Actualizare si apoi o scanare completa si stergi virusii gasiti. Abia daca nu reusesti asa va trebui sa reinstalezi sistemul de operare. Succes si numai bine!

| doctorandus a răspuns:

Poate n-ai suficient spatiu pe hard disk. Asa ca mai bine stergi niste fisiere, sau formatezi discul si reinstalezi Windowsul.

| gamestoper1998 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul! cea mai buna metoda

| w1NneRRR a răspuns:

Nu cred ca daca reinstalezi windowsul vei scapa de virus.Ca ramane partitia D (care nu va patii nimic) si poate acolo este virusul. Iti trebuie un CD cu care vezi toate fisierele si sa elimini virusul. Sau, daca nici asa nu merge reformateaza hardiskul si nu vei mai patii nimictongue

Bafta

| cascaval27 explică:

Eram sigur ca o sa vad oameni ca tine care au 13-14 ani si care imi cer sa reinstalez windows-ul. Vreau o solutie concreta, fara sa imi reinstalez windows-ul.

| cascaval27 explică:

Pai problema e ca nu pot descarca. Dupa cum probabil stiti datele fisierului descarcat ajunge in C:\Documents and settings/user/local settings/ temp (fisier ascuns) si are cel putin 1kb acel fisier, dar eu de unde ca nu mai am nimic liber. 0KB