| UltraLex a întrebat:

Salut merge sa scot bateria la laptop si sa il las alimentat doar de la incarcator. Nu se strica?

15 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu e indicat sa scoti bateria, pentru ca are rolul ei! Poti sa o scoti, da nu e indicat! Daca o scoti, trebuie pastrata in anumite conditii!

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

| Jipa95 a răspuns:

Nu o scoate. In caz de un soc electric, instabilitate in retea bateria laptopului functioneaza ca un tampon impotriva scurtciuruitelor. Mai pe scurt, nu ti se prajeste laptopul.

| wenom18 a răspuns (pentru Jipa95):

Cum poti spune asa ceva laughing si atunci chestia aia ca un paralelipiped dreptunghic care face parte din incarcator pentru ce este? crezi ca este doar un transformator? ai observat ca majoritatea cablurilor de incarcare au un cilindru mic de-a lungul cablului... oare pentru ce o fi? nu inteleg daca nu aveti habar, spune-ti asemenea tampenii si induceti lumea in eroare

| Ineys a răspuns:

Nu cred ca poti face asa ceva. La laptop, bateria e echivalenta sursei de la un Desktop... deci fara baterie, chiar daca-l conectezi la priza, nu cred ca primeste curent. Incearca, n-are ce sa se strice. Ba chiar ar fi benefic pentru baterie, daca reusesti asta. Eu aveam mai de mult un notebook de la Asus, si nu mergea chestia asta... da bine, era si vechi.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Iar o luasi pe aratura? Poti sa si arunci bateria aia, ca nu influenteaza cu nimic pornirea si functionarea laptopului!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

La ragalia mea de Asus nu mergea, acum n-am zis ca la toate-i la fel, era un notebook micut de vreo 11 inch cred, chiar nu mai stiu modelul.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Nu mergea sa o scoti fizic, sau nu mergea fara ea, ceea ce ma indoiesc!

| Ineys a răspuns (pentru K0sti):

Da, stiu ca ti se pare ciudat, dar fizic mergea, si mie mi se parea ciudat la vremea aia, aveam curiozitatea daca merge fara baterie, imi era frica sa nu se intample ceva cu ea ( daca se "parlea" il aruncam oricum ) si asta m-a determinat sa-l incerc fara baterie si din pacate nu se aprindea sad.

| K0sti a răspuns (pentru Ineys):

Daca e vorba de un Asus Eee PC, te asigur eu ca merge, ca m-am jucat cu asa ceva! Poti sa ai dreptate, nu te contrazic 100%, dar pana acum nu am intalnit laptop sa nu mearga fara baterie! Am intalnit in schimb laptopuri care aveau bateria defecta, de fapt gresit spus baterie, pentru ca e acumulator, bateria nu se incarca, care nu porneau cu bateria pusa, intra sursa in protectie. Dupa ce scoteai acumulatorul, pornea!

| MskDesign a răspuns:

Chiar este recomandat sa faci asa pentru o lunga durata a vietii bateriei.

| Elynad a răspuns:

Merge, dar daca se ia curentul se poate strica laptopul (hard disk-ul). La fel ca in cazul desktop-urilor...
Socurile de curent nu au legatura, daca sunt atat de mari incat sa treaca de alimentator, nu conteaza daca ai sau nu bateria in laptop.

| AngusV a răspuns:

Da - merge
Nu - nu se strica

Singura problema ar fi ca daca-ti iese firul din laptop o sa ti se inchida instant.

Nu faci nici o problema cu scurt circuitele decat daca-ti torni apa pe laptop sau il deschizi si incepi sa te joci prin el fara o bratara antistatica. Daca-ti iei curent electic direct din carbuni si ai o fluctuatie mare o sa-ti faca poc sigurantele oricum.

| Iul113 a răspuns:

Ce da, nu se intampla nimic. doar ti se incalzeste mult.mai greu atata tot si eu fac asta de ani si n.o murit laptop.u happy si nu s.o intamplat nimic

| Kanezu a răspuns:

Nu are cum sa se strice ca folosesc si eu aceeasi metoda de 3 ani

| 41atlndnn a răspuns:

Nu se strica, si chiar ii faci un bine bateriei. Eu de un an nu am folosit bateria laptopului meu si e totul in regula