| iustin987 a întrebat:

Salut mi.am cumparat un laptop si cand conectez internetul p.s il am prin cablu, nu il gaseste ce e de facut?

dau funda

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu folosesti router trebuie sa creezi conexiunea si sa le loghezi cu user ul si parola

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai net de la RDS și NU ai router (cablul îl bagi direct în laptop), atunci trebuie să intri în „vrăjitorul de conectare" și să definești o conexiune nouă de tip PPPoE, cu datele de pe contractul de furnizare a serviciului (user / parolă).

| xcamaradx a răspuns:

Detalii.Ce windows ai si ce furnizor de net.Si iti dau raspunsul.

| iustin987 explică (pentru xcamaradx):

Win 7 furnizor local nu stiu numele

| xcamaradx a răspuns:

Start -> Control Panel -> Network and Internet-> Network and Sharing Center
Dati click pe "Set Up a Connection or Network".
Alegeti "Connect to Internet".
Alegeti "Broadband (PPPoE)".
Scrieti user name-ul si o parola date de cei de la RDS.
Bifati retinerea parolei: "Remember this password"
Dati-i conexiunii un nume (de ex: RDS).
Bifati "Allow other people to use this connection" daca doriti sa impartiti conexiunea si cu ceilalti utilizatori ce au acces la computerul dvs. (daca aveti mai multe conturi).
Apasati Connect.
In momentul in care sunteteti conectat/a, mergeti in: "Control Panel-> Network and Internet-> Network and Sharing Center" si dati click pe "Change adapter settings"
Dati click dreapta pe conexiunea pe care tocmai ati creat-o (in exemplul meu RDS).
Selectati "Properties".
Dati click pe "Options Tab", si debifati "Prompt for name and password, certificate, etc."
Apasati OK.