| copacable a întrebat:

Mi-am luat un laptop si lucra perfect dar acum l-am aprins si nu mai lucreaAza arde becusuorul precum ca lucreaza dar ecranul nu se aprinde de ce?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Inainte de a face altceva scoate batería si desconecteaza laptopul de la curent. deci asa fara sa aiba vreo sursa de alimentare mentine apasat butonul ON timp de 1-2 minute.
apoi starteaza si vezi daca ai norocul sa fie doar acest lucru. in caz contrar pot sa fie alte problema mai grave dintre care cea mai costisitoare ar fi dezlipirea graficii de pe placa.

| copacable explică (pentru gelu1970):

Ms mult chiar a mers dar la mine nu se scoate bateria imi poti spune din ce cauza s-a produs asta?

| gelu1970 a răspuns (pentru copacable):

Acumuleaza energie statica. ai avut noroc. sa il folosesti sanatos.

| copacable explică (pentru gelu1970):

E posibil sa mai am asa probleme?

| gelu1970 a răspuns (pentru copacable):

Depinde. eu folosesc un laptop de 4 ani si nu am avut aceasta problema. o cunostinta cu un laptop similar si ceva mai nou a trebuit sa faca aceeasi operatie de doua ori din cate stiu. nu am idee de ce, insa cred ca depinde mult intre altele, unde anume folosesti laptopul. unde anume esti atunci cand il utilizezi. unii stau mai tot timpul in pat, altii la masa, unii chiar si la wc merg cu laptopul.