| Zacase a întrebat:

Mi-am schimbat vechiul pc (rabla), dar nici acesta nou nu e splendid (money problem...)...
Configuratia este urmatoarea:
Procesor: AMD Athlon(tm) Dual Core Processor 5400B (2 CPUs), 2, 8GHz
Placa Video: NVIDIA GeForce 6150 LE
RAM: 4gb DDR2
Placa de baza: OptiPlex 740 Enhanced

Acum, as dori sa imi recomandati o placa video dedicata, de 128 bit, cu 512-1gb gddr3, compatibila cu sistemul (din cate am inteles placa de baza e veche si nu se potriveste cu foarte multe placi video). Sa fie pana in 300 lei va rog, stau prost cu banii...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Din fericire pentru tine placa de baza are slot pci express, kit ca este una veche. Comparativ cu memoria ram/cpu, cea mai buna alegere in a-ti achizitiona o placa video este r7 240, versiunea ddr5 : http://www.emag.ro/......D1P81BBBM/
Acum nu ma intreba daca placa ta video oare va merge pe placa de baza, ca este compatibila 100%
Personal am detinut placa, si nu am decat pareri bune despre ea, la ce performante are in comparatie cu pretul. Am rulat bf4 1440x900 preset medium cu ea, watch dogs la fel, gta 4 la maxim, si multe alte jocuri.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

OptiPlex 740 Enhanced este sistem, da-mi denumirea plicii de baza cum trebuie. Daca nu sti, descarca-ti speccy si uita-te.

| Zacase explică (pentru Jipa95):

Oh, scuze, sunt noob in chesti d-astea... Am instalat, dar mi se par multe detalii, nu stiu cat de mult conteaza, dar dau un print sa fiu sigur:
http://i58.tinypic.com/14vsen7.png. Apropo, iti multumesc de acum

| Jipa95 a răspuns (pentru Zacase):

Din fericire pentru tine placa de baza are slot pci express, kit ca este una veche. Comparativ cu memoria ram/cpu, cea mai buna alegere in a-ti achizitiona o placa video este r7 240, versiunea ddr5 : http://www.emag.ro/......D1P81BBBM/
Acum nu ma intreba daca placa ta video oare va merge pe placa de baza, ca este compatibila 100%
Personal am detinut placa, si nu am decat pareri bune despre ea, la ce performante are in comparatie cu pretul. Am rulat bf4 1440x900 preset medium cu ea, watch dogs la fel, gta 4 la maxim, si multe alte jocuri.

| maxb a răspuns:

Sau daca mai ai niste banuti in plus sau mai bine ai strange mai mult poti lua asta:

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Si o sa poti rula jocurile pe Full HD la detalii medium.

sau daca ai rezolutie 1440 x 900 cum zicea colegu atunci poti cumpara si 240.