| HardCore7750 a întrebat:

Salut, mi-am testat placa video cu furmark 1.10.6, placa mea e sapphire HD 7750, cand am testat-o 15 min am avut 15 FPS si punctaj 600, la scorul online am vazut pe alti cu placi HD 6970 si au facut 4704, cum au reusit sa ajunga acolo? trebuie sa fac eu ceva modificari la program ca sa mearga calumea?
FUNDA la cine ma ajuta

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Asa, si care e problema? HD 6970 sterge pe jos cu placa ta in orice scenariu, e absolut normal.

| HardCore7750 explică (pentru KodrutZ):

Dar la tine 6970 e mai mare decat 7750?

| KodrutZ a răspuns (pentru HardCore7750):

Strict matematic, nu. Ca si performanta (si marime, lol), intr-un mod evident. 6970 e virf de gama, 7750 e entry-level, iar diferenta intre ele e de doar o generatie. Foarte curios, chiar nu imi venea sa cred, dar sint multe scenarii in care chiar si vechitura mea de HD 4770 sta cot la cot cu 7750-ul. Mai citeste si tu articole pe site-uri de specialitate gen TomsHardware.com, nu te lua dupa radio sant. Uite - http://www.tomshardware.com/charts/2012-vga-gpgpu/benchmarks,135.html - aici sint nspe mii de teste in care le gasesti pe amindoua. Abia un Crossfire de 7750 bate 6970-ul...

| HardCore7750 explică (pentru KodrutZ):

Placa mea video e Sapphire radeon HD 7750 1 GB DDR5 cu procesor de 800 MHz e imposibil sa stea cot la cot cu HD 4770
Baga-mi ID mess emilus_popy sa vorbim pe mess

| trolololo a răspuns (pentru HardCore7750):

A doua cifra și a treia reprezinta gradul de performanta. Prima cifra reprezinta seria. Seria 6 la 6970 și seria 7 la 7750. La 6970 a doua și a 3-a cifra sunt 9 și 7, reprezentând 97, iar la 7750 reprezinta 75.
97>75. Deci 6970 mai performant decât 7750.

| KodrutZ a răspuns (pentru trolololo):

Esti amuzant, cifrele alea sint relative, ca totusi comparam generatii diferite.
@MyExpert: http://www.hwcompare.com/11823/radeon-hd-4770-vs-radeon-hd-7750/
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7750-vs-Radeon-HD-4770
Dupa cum vezi din al doilea link, 4770-ul are ceva mai multe unitati de shader, "ceva" asta insemnind vreo 20%, iar cum la mine ruleaza cu OC de vreo 5% GPU si ~15% memorie, in unele scenarii vor fi anormal de aproape data fiind diferenta de 3 generatii...

| suffarstar a răspuns:

Poate ca ai racire defectuasa sau poate ca HD 6970 e mai bunalaughing