| Laver_David_1998 a întrebat:

O probleme a PC-ului nu-mi permite să reinstalez Windows-ul. Acționează cam așa : pornesc pc-ul, apăs tasta corespunzătoare intrării in fereastra Boot, unde aleg CD/DVD... iar cand sa pornească citirea si instalarea Windows-ului cum este normal, brusc sare peste asta și își continuă pornirea, ajung sa aleg între "Windows normal, safe mode, etc." Am încercat resetări de BIOS cu autorul bateriei, am tot lucrat la piesele unității și absolut orice as face reacționează asemănător. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| GL757W a răspuns:

Decupleaza HDD-ul Intra in BIOS Dai sa BOOT-eze de pe DVD si dupa cupleaza HDD-ul la loc

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Ar trebui sa aiba in meniul din bios ordinea unitatilor la pornire. Ar trebui sa mearga bine daca se pune unitatea optica DVD - pe primul loc si hard disk-ul pe locul 2. Se porneste apoi normal si ar trebui sa mearga automat.
Se mai poate intampla ca dvd-ul sa nu fie bootabil si de aceea sa sara peste dvd si sa inceapa pornirea windows-ului de pe hard disk.
Se poate verifica dvd-ul pe alt calculator sau se mai poate face un dvd cu windows, sa fie bootabil.

Alta varianta e instalarea de pe stick sau card de memorie in cititor de carduri. Windows-ul se poate pune pe stick sau card cu yumi, rufus sau alte softuri asemanatoare pentru a obtine un stick bootabil.

| MadHOuse a răspuns:

Trebuie sa apesi orice tasta imediat ce apare cd\dvd.