| xLonelyStoner a întrebat:

Salut, pentru o configuratie AMD FX6300 (6x3.5 GHz), 4 GB RAM DDR3 (Vengeance), si monitor FHD de 24" ce placa video sub 1k RON imi recomandati? In prezent am o fosila Radeon HD5670 de 1 GB DDR5 si nu mai face deloc fata in fullscreen nici macar la low la jocuri jen GTA V. Mie mi se pare ok modelul ASUS Radeon R9 270X DirectCU II Top 2GB DDR5 256-bit sau o varianta Nvidia GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti OC WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit. Astept pareri (si reduceri la magazine XD )

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

GTX 960, e fix 1k RON happy.

| vidii a răspuns:

GTX 960 clar, e cu destul peste r9 270x
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
De consumat, nu consuma foarte mult, comparand-o cu r9 280/280x/290/290 care sunt reactoare, dar totusi.ce sursa ai?

| xLonelyStoner explică (pentru vidii):

Salut, am o sursa(pe langa carcasa) e singura componenta ramasa din PCul in care am pus componentele actuale ea fiind una office de vreo 450W. Stiu ca procesorul trage vreo 95W iar de celelalte componente nu pot zice ca trag mai mult de 70 W. Sursa e ok nu are nicio problema, este curatata odata pe luna cu aer. Multumesc tuturor de raspunsuri!

| vidii a răspuns (pentru xLonelyStoner):

Nu este vorba de cat consuma intregul sistem, este vorba de calitatea sursei in sine mai mult, de amperaje, protectii..pentru ca daca este o sursa ieftina, la prima fluctuatie de tensiune, neavand protectii...sansele sunt destul de mari sa se arda si atunci, sa traga "in lumea cealalta" si alte componente, placa video, hdd, ram ...de asta e foarte importanta sursa, poti te rog sa te uiti pe eticheta ei ce producator e? Pentru ca daca e un noname, nu as pune un gtx 960 pe ea

| xLonelyStoner explică (pentru vidii):

Clar trebuie sa imi iau si o sursa laughing mai asteptam atunci, oricum mersi mult de sfaturi!

| strike118 a răspuns:

As zice R9 270X. Mi se pare ca procesoarele AMD se descurca mai bine cu placi video Radeon decat GeForce.