| F3l1x a întrebat:

Placa mea de baza cere socket AM3.Bun intrebarea este urmatoarea : pot sa ii pun calculatorului meu un quad core cu socket AM3? Si daca da,imi puteti da un site de unde as putea cumpara? :D Inca o intrebare, pot sa pun si urmatoarea placa video? http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt- 610 Funda

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stim cum se numeste placa de baza. poate nu suporta Quad core si mai mult, pe AM3 nu prea se mai fabrica.

| Radu284 a răspuns:

Da, poti sa pui un quad core AM3, dar fi atent la urmatoarele detalii:

1. Ai grija ca procesorul sa nu fie AM3+
2. Vezi cati wati poate da placa de baza, si de cat wati are nevoie procesorul.

Placa video din linkul respectiv este un reference design, nu o placa video adevarata. Cauta intr-un magazin o placa video bazata pe GPUul respectiv, vezi daca ai aloc pe placa de baza si in carcasa pentru ea, si vezi daca sursa iti permite placa noua (e posibil sa trebuiasca sa schimbi si sursa).