| reee3 a întrebat:

Salut, pot sa mut din C: in D: windows, program files etc? deoarece in C am 97GB si doar 25 liberi. in timp ce in D: am 400 GB liber tot, nu am pus nimic in D.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu, nu poți muta mare lucru. Poți „instrui" sistemul de operare să mute folderul „users" pe altă partiție, dar asta nu ajută prea mult.
Ai mai putea scăpa de fișierele temporare cu ajutorul utilitarelor incluse în windows sau cu altele de pe net.
Dar ai putea și mai bine să iei din spațiul partiției D și să-l „lipești" pe C: Caută „partiton manager".

| CuriousStuff a răspuns:

Acelea nu se pot muta. In schimb poti sa-ti stergi programele din C (cele care sunt instalate de tine) si sa le reinstalezi in D, si de acum sa instalezi totul in D. Sau si mai bine reinstalezi windowsul si refaci partitiile in asa fel incat sa ai mai mult spatiu in C. Se poate si fara sa reinstalezi windowsul, dar eu zic ca mai bine o faci cum trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca reinstalezi le poti "muta".

| xByte a răspuns:

Daca C si D sunt hard disk-uri diferite, poti sa clonezi ce este pe primul hard pe cel de al doilea ( cu conditia ca al doilea hard sa fie formatat inainte ) iar dupa sa faci boot de pe al doilea hard disk ( D ) si sa stergi tot ce ai in primul ( C ). Daca sunt partitii, nu ai cum sa "muti".

| Pietricel a răspuns:

Daca C si D sunt HDD-uri diferite, le poti "muta" doar daca iti reinstalezi windowsul.