| M21mihai a întrebat:

Salut prieteni. care este difernta intre televizoarele LCD, plasma si LED?
Adica ce nu au ele in comun, care tip e al mai bun? multumesc

4 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

LCD si LED sunt aproape indetice difera doar sistemul de iluminare a pixelilor
La LED exista doua tipuri cele care au un panel de led in spatele panelului de pixeli si cel care au benzi cu led pe margini
LCD-ul are doar cateva diode in spate care nu sunt led
La plasma lucrurile sunt complicate...in spatele pixelilor sunt ca un fel de bule cu gaz acel gaz se aprinde la sarcina electrica ( la fel ca la becurile normale, incandescente), avantajul plasmelor este ca ofera un contrast excelent pentru ca practic fiecare pixel este luminat intependent (ceva in genul ecranelor super amoled de pe samsunguri). Un dezavantaj este faptul ca plasmele consuma foarte mult in comparatie cu celelalte
Uite si o imagine pentru lcd si led
http://images.bestbuy.com/......raphic.gif

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
LCD= Liquid Crystal Display,e un display un ecran afisor.
LED=Light-Emitting Diode, emit o lumina la polarizare directa, eficient, consumul de energie fiind foarte redus.
PLASMA TV=este un tip de ecran plat, de dimensiuni mari.
Tehnologia LED este mai noua si printre avantajele fata de tehnologia LCD se numara in principal consumul mai mic de energie si contrastul mai bun al imaginii.Deci eu recomand LED.SIngurul dezavantaj la LED, cred ca este pretul, deoarece sunt mai scumpe decat celelalte.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!