| numiPASA a întrebat:

Salut, recent am cumparat un laptop, HP Pavillion DV6
si vreau sa stiu daca placa video se schimba automat din cea integrata pe cea dedicata sau trebuie sa o schimb manual?
daca "da", cum?

2 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Placa integrata intra in functiune cand nu ai alta plata video pusa pe laptop, dar cand ai alta pusa cea integrata se dezactiveaza automat

| MishuD a răspuns:

Da`mi un mesaj cu modelul exact al laptopului tau (ar trebui sa scrie pe ceva eticheta de pe spate "Model:".
Daca laptopul are implementata tehnologia Optimus de la NVidia atunci toata treaba cu "schimbatul" placilor video se face automat, in functie de necesitati.
Si anume daca stai pe mess, sau scrii text, sau pui intrebari pe TPU functioneaza cu placa video "onboard". In momentul in care deschizi un joc sau te uiti la un film cu nevoi de placa video mai puternica sistemul trece automat pe placa video dedicata.
Tot ce trebuie este sa ai instalate ultimele drivere NVidia.