| alexRE a întrebat:

Salut.
Stie cineva daca la altex fac ansamblari la pc-uri pe componente?
Daca da, cum se procedeaza? E ca la pc garage cu plata in avans?

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Raspuns: nu. 2. de ce ai vrea sa cumperi ceva de la altex, in special componente? e cel mai prost lucru de facut...

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru alexRE):

Si placa video unde e? Daca nu ai mai facut asa ceva (Asamblare) de macar 2-3 ori macar in joaca pe pc-uri vechi/la tine dupa o curatare, recomand sa nu incerci asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru alexRE):

Pai cu exceptia coolerului care se monteaza 100% diferit fata de amd, in rest cred ca te-ai descurca. Oricum, daca nu te vezi in stare, solicita asamblare/meergi la un service it.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Din câte știu cei de la Altex fac doar service și și pe ăla îl fac cum îl fac(adică prost, în graba și fușerit); deci recomand sincer să te ferești de ei, că habar nu au de meserie.Am avut clienți cu sisteme reparate de cei de la Altex și m-am luat de cap când am văzut cu cât dezinteres și câtă lipsă de profesionalism au dat dovadă (asamblare incorectă și improprie a compoentelor(că doară merge și așa), cârpeli de neam prost și lista continuă. Deci dacă ei așa repară calculatoarele îți dai seama cum le asamblează nu? Succes

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru alexRE):

Riscul nu este atât la scurt circuit cât cu descărcările electrostatice pe componente.Chestie ce în 80% din cazuri se cam...omite
Cel mai bine este dacă nu te pricepi la asamblare și nu ai echipament ESD, deși pare simplu, NU este chiar așa; eu recomand să apelezi la magazine ca Vexio(de exemplu) unde asamblarea sistemului este gratuită, și găsești o gamă la fel de largă de componente Pc ca și pe Pc garage sau Cel.ro, și nici de cum la magazine ca Altex unde își vor bate joc de produsul cumpărat de tine și la mai trebuie și bani pe asta.Îți spun din experiență.