| aitth a întrebat:

Salut stie cineva de unde trebuie inceput si cam unde se termina cunostiintele necesare pentru un programator?
Eu din ce banuiesc incep c++ apoi visual basic dar vreau ceva mai detaliat si cat de mult e de invatat

Răspuns Câştigător
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Esential nu este sa stii limbaje de programare ci tehnici. Limbajele vin si pleaca, important e sa stii "Structurile de date" si "algoritmi" - unde sa folosesc, cum se folosesc, de ce folosesc.

Dupa ce vei stapani partea aceasta, invata cel putin un limbaj de programare din urmatoarele paradigme: un limbaj procedural (c), un limbaj orientat pe obiecte (personal as prefera Java in loc de C++, dar e alegerea ta), un limbaj pur functional (Haskell). Apoi invata un dialect SQL pentru a putea manipula datele din bazele date. Cu asta ar trebui sa te ocupi (printre altele in anii facultatii).

Dupa ce ai bazele, specializa-te in ceva. Programator pentru ce? Programator la ce?

Vrei sa faci jocuri pentru calculator? Atunci invata C++, python si Lua.

Vrei sa devii web developer? Invata PHP/RUBY/PYTHON pentru server-side si JavaScript pentru Client Side.

Vrei sa faci solutii financiare pentru banci: specializeaza-te in Java EE.

PS: Nu stiu ce varsta ai, dar ai grija, programatorii de rasa se construiesc de mici. Succes!

1 răspuns:
| CataC a răspuns:

Salut
De inceput da, probabil incep cu C, dar de terminat nu se temrina niciodata, mereu apar tehnologii noi si noi limbaje de programare, mai eficiente sau mai nisate pe un domeniu.
Important e sa fii bun intr-unul, doua, trei limbaje, nu se justifica sa le inveti pe toate.
De invatat va fi mereu, chiar si dupa 5 ani in C, care e de cand lumea, inveti sa faci lucruri mai complexe.
Bafta