| Danyelaru a întrebat:

Salut, Stiti cumva de ce pcul meu sta mereu la 1205 75mhz cu orice procesor? Am un Intel Pentium dual core e 6300 si am pus si un Intel dual core e 7600 si ambele au 1205.75. Ce pot face sa cresc aceasta frecventa? Va rog ajutati-ma, daca reusesc incerc sa dau Funda!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Pai ai scris ca ai optiune pentru 1066MHz in bios "disable"
este gray?!? NU poti sa o schimbi pe enable?
ma cam indoiesc, daca placa de baza nu suporta deloc, atunci NU aparea optiunea aia... DELOC!

msconfig nu are nici o legatura, e un tool de setat programele care sunt active la startup windows SI NUMAI WINDOWS, NU are nici o legatura cu setarile hardware de frecventa

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu iti suporta mai mult placa de baza omule, simplu

| RAY a răspuns:

Danyelar vezi de o alta placa de baza, probabil a ta e veche si atat merge, ce placa de baza ai?

| Bizon95 a răspuns:

99.99% ca asta e raspunsul
TREBUIE sa dai un reset la bios, un "load defaults"
problema suna asa:
CINEVA ti-a setat parametrii de procesor in bios la niste valori fixe, care e o tehnica intr-adevar de overclock DAR NU E OVERCLOCK DECAT DACA A FOST PUS LA O VITEZA MAI MARE
ORI LA TINE E FORTAT INTR-O FRECVENTA MUUUUULT MAI MICA!
1. 2GHz e EXTREM DE PUTIN

asa ca noul procesor functioneaza la exact aceeasi parametrii

parametrii unui procesor sunt 2:
FSB - frecventa la care lucreaza placa de baza
si multiplicatorul, de cate ori se multiplica respectiva frecventa

https://intel.ly/2pg7Trj

e7600 ar trebui sa mearga la 3Ghz

exista o singura alta explicatie si anume ca ai o placa de baza prea veche, totusi MA INDOIESC PROFUND, nu ar trebui sa "inghita" deloc un procesor mai nou, moment in care resetul de bios nu o sa mearga
TOTUSI, fiind socket 775, NU e deloc imposibil, pentru ca a fost folosit pe o varietate ENORMA de procesoare, de la primele pentium 4 single core, pana la ultimile core 2 QUAD (cu 4 core)

deci, daca resetul de bios nu iti merge, atunci ar trebui sa schimbi placa de baza cu una care suporta FSB de 1066Hz

| Danyelaru explică (pentru Bizon95):

In bios scrie O.C FSB1066 CORE. 2 CPU si este pe disabled
Am un bios foarte vechi

| Bizon95 a răspuns (pentru Danyelaru):

Pai incearca sa il activezi
vad din poza ca ai 826MHz in loc de 1066

| Danyelaru explică (pentru Bizon95):

Gen cum il activez? Am dat si reset la bios si la fel. Daca e cv din mscofig sa stii ca sunt puse cele 2 nuclee.

| Bizon95 a răspuns (pentru Danyelaru):

Pai ai scris ca ai optiune pentru 1066MHz in bios "disable"
este gray?!? NU poti sa o schimbi pe enable?
ma cam indoiesc, daca placa de baza nu suporta deloc, atunci NU aparea optiunea aia... DELOC!

msconfig nu are nici o legatura, e un tool de setat programele care sunt active la startup windows SI NUMAI WINDOWS, NU are nici o legatura cu setarile hardware de frecventa

| Sekim a răspuns:

Salut.
Dacă nu ai umblat in setări mai avansate, inseamna ca procesoarele funcționează în parametrii corespunzători. Ceea ce vrei tu sa faci, se numeste overclock. În primul rând, nu poti face overclock prea exagerat si in jocuri la frecvențe mari de overclock vei primi maxim 5 fps. În al doilea rând, trebuie sa ai un cooler bun pentru a nu supra încălzi procesorul ce va duce la arderea sa. În al treilea rând, daca sursa nu iti suporta overclock ul, nu vei mai putea aprinde pc.
Cauta pe YouTube tutorial cum sa iti faci overclock si vei vedea cum. Enjoy

| Danyelaru explică (pentru Sekim):

Bro, cu un alt procesor atinge 3025. 54mhz. Dar pe procesoare scrie 2. 8ghz (2800mhz) pe asta pe care il am acum

| RAY a răspuns (pentru Sekim):

Orice cpu se duce la mai mult in momentul cand este fortat, ""e7600 ar trebui sa mearga la 3Ghz"" nu vorbim de overclock

| RAY a răspuns (pentru Sekim):

Processor Base Frequency
2.80 GHz
https://ark.intel.com/content/:///......z-fsb.html

practic asta e frecventa normala, standard

macar ai cautat sa vezi frecventa standard inainte sa scrii tampeni mari, cum sa faca overclock daca placa lui de baza nu vede nici macar frecventa asta laughing laughing

| Sekim a răspuns (pentru Danyelaru):

Dai reset la bios.

| Sufletzelll a răspuns:

Nu este indicat sa faci overclock daca nu ai un cooler puternic (se infierbanta procesorul maxim si vei avea erori in windows, jocuri), parerea mea sa il lasi asa la cat este setat. totusi daca ai chef de joaca. verifica in bios la setari daca iti da voie placa de baza ca sa ii faci overclock. daca da. gasesti programe pe internet cu care poti face. ceea ce nu iti recomand

| Danyelaru explică:

Uitati ce imi da la aplicatiile astea...
https://imgur.com/a/97K8NLk

| Danyelaru explică:

Va multumesc!
am rezolvat cu ajutorul lui Bizon95
https://imgur.com/a/2vMzinE