| Wolferio a întrebat:

Stiu ca este ceva foarte vechi dar cu ce pot inlocui Windows XP pentru un PC de 512 RAM? Windows XP a inceput sa mearga greu si sa ia cat mai multi virusi.

Răspuns Câştigător
| Tamas_Ioan_1979 a răspuns:

Nu ii asculta pe ceilalti, nu ai nicio sansa sa instalezi linux pe calculatorul tau (sau orice alt derivat al linuxului, fedora, umbrella...)
Poti pastra Xp, reinstaleaza l si pune i antivirus nou (xp 32bit nu 64 ca 64 iti merge greu) sau...
Poti incerca sa instalezi anumite derivate ale windows-ului cum ar fi tinyXP tinyVista sau tiny7
Tiny 7 este windows 7 care utilizeaza aproximativ 380-400 mb ram sau chiar mai putin (am incercat eu) dar asigura te ca opresti efectele vizuale!
Poti incerca totusi linux 10.04 (alt OS. pe care l am incercat, merge super chiar daca e mai vechi)
Poti incerca linux mint 7 nu 17! 7 din 2010 (iti poti instala programe audio-video si te rog opreste toate efectele vizuale!)
Sper sa fi fost de ajutor, daca nu merge, imi pare rau (cumparati alt calculator cum ar fi MYRIA XACTION 14, un computer de fix 1.500 de la altex, eu il am si merge bine, pot juca jocuri noi ca gta 5 si altele...dar si instala orice sistem de operare.

23 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cum a spus si Jipa95 poti instala o distributie de linux gen debian, fedora sau ubuntu. Sunt gratuite si consuma destul de putin. Un windows 7 cu 512 mb ram o sa ti se miste infernal.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Intruder19):

E greu rău cu linuxul, nu este user friendly, este total diferit față de Windows. Linuxul este dedicat profesioniștilor în mod special și a celor iscusiți, să fim serioși.

| Intruder19 a răspuns (pentru Anonimuserr):

E chiar foarte simplu de folosit. Ai un store unde gasesti toate aplicatiile si le instalezi decat cu un click. Iti recomand sa incerci ubuntu si o sa te obisnuiesti foarte usor cu el.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Intruder19):

Dar nu eu am pus această întrebare. Întrebarea a fost pusă de Wolferio. El sau ea cerea ajutor.

| Anonimuserr a răspuns:

Să pui Windows 7 în nici un caz. Nu îți va rula. Mai bine lași Windows XP așa și gata. Și Vista rulează foarte greu pe 512 Ram.

| untu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Sistemul de operare Windows XP nu se mai foloseste si a fost scos din uz si a fost desfiintat!

| Anonimuserr a răspuns (pentru untu):

Știu asta, nu se mai apar update-rui etc, dar dacă tu îmi spui că un PC cu 512 Rami și procesor slab rulează 7, eu îți dau dreptate totală. E posibil să pornească doar și cum intri pe net sau instalezi o aplicație să se,, înțepe" să se blocheze rău.

| untu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Sistemul de operare Windows XP este veche, de aceea este scos din uz si este desfiintat! S-a anuntat ca din data de 08 Aprilie 2014 asistenta si actualizarile pentru sistemul de operare WINDOWS XP nu mai sint disponibile, asa ca nu va lasati calculatorul neprotejat! Mai bine ruleaza, descarca si instaleaza in locul lui WINDOWS XP, sistemul de operare WINDOWS 7 HOME PREMIUM sau WINDOWS 7 ULTIMATE si merge foarte bine pe calculatorul tau fara nici o problema!

| untu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Mai instaleaza-le un antivirus bun cum este BITDEFENDER, apoi MALWAREBYTES-ANTI-MALWARE, apoi ANTISPYWARE TERMINATOR 2012! daca nu merge asa, trebuie dus la un service-ul specializat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Cum naiba ma Costele sa foe desfiintat? Il poti descarca oricand de pe microsoft.Insa te atentioneaza ca nu se mai asigura protectie. daca bagi un antivirus merge beton.

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Daca ruleaza astea 3 programe in xp, nu mai merge deloc.mai ales malware bytes care mananca o groaza de rami. Tu ai HP si este un laptop bun, de-aia ai curaj sa scrii asa, dar copilul are un pc ai slab, si nu ii merge pc-ul cu tot ce zici tu.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu se mai fac actualizarile pentru WINDOWS XP! Daca nu se fac actualizarile pentru sistemul Windows XP, calculatorul tau se poate strica! Pentru un anumit sistem este strict necesara actualizari pentru calculator si pentru intregul sistem de operare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Ce contin aceste actualizari? Update de protectie si cam atat.Si in loc de alea, pot baga un antivirus bun si gata. Nu se strica nimic.E doar chestie de afaceri, bani si bani.asa cum ti-am mai scris. Dacia era foarte buna, dar ca sa se scoata bani mai multi, s-a fabricat altceva mai... misto chipurile.asa si cu windows.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aveti dreptate! Am inteles!

| RAY a răspuns:

Sa reinstalezi xp iar, nu windowsul e de vina e de vina hardul, ram, cpu etc

| Jipa95 a răspuns:

In afara de xp, incearca linux. Ala este singurul care ar functiona mai ok si este free to use.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Linux ar fi bun pentru pc-uri mai slabe dar...nu stiu copii sa umble cu el. Stii doar ca este un distro pentru programare.Copii vor jocuri gen gta 5, ceea ce pe linux...nu merge, inca nu sunt jocuri mari pentru linux.Au doar cateva jocuri mai interesante.Insa copii nu pot manevra linux-ul ca pe un windows. dar in lipsa de altceva e bun si linux-ul pentru internet, facebok si inca cateva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Nu poti face nimic altceva decat sa bagi un linux, lubuntu sau xubuntu.merge greu de la erori, nu stii sa-l cureti de erori.

incearca ce zic mai jos:

1. dai clcik pe urmatoarele:
my computer-local disc C-propietes-tools-check now.Bifezi ambele patratele si dai start. Daca iti apare un mesaj gen „scheduled,,," dai ok si restartezi pc-ul. la pormire vei fi intampinat de ecranul albastru.Lasi windowsul sa isi faca treaba in 5 pasi.procsul poate dur si 1 ora si jumatate in funtie d cate erori ai acumulate in pc. Dupa ce termina, intra singur in windows.

2. Dupa ce ai facut chestia de mai sus, scrii pe google: eset scan on line. dai click pe prima „Run Eset online Scanner". Sus in prima propozitie scrie cu albastru: Eset Smart Installer. dai ppe aia si descarci, apoi scanezi d virusi. Dupa ce scaneaza, poti elimina virusii si apoi reatrtezi pc-ul. Alta metoda este sa instalezi un antivirus dar ai pc-ul slab si va merge greu cu antivirus instalat.

| Frank51 a răspuns:

512MB RAM in anul 2015? Pana si nepotul meu de 6 ani are 2GB!

Nu poti inlocui Xp cu nimic, pentru ca Xp este perfect pentru sisteme de genu. Poti incerca sa instalezi Xp la fiecare 2-3 luni, si sa ai un antivirus tot timpul. Sau poti incerca un linux, dupa cum a spus si Jipa.

| StefanKogut a răspuns:

Nu XP-ul iti merge greu ci applicatiile pe care le rulezi, Google, Firefox si Opera toti au anuntat ca nu mai publica versiuni pentru XP, la fel si cu celelalte aplicatii, pina si Youtube vrea minim 1 GB, asa ca nu mai ai ce face cu el decat daca-i faci upgrade de RAM la 1 GB, dar probabil te va costa cat 4 GB de DDR3, asta daca placa suporta DDR2 ca daca e mai veche, nu cred ca mai gasesti componente. Daca totusi vrei sa incerci atunci pentru mai multa eficienta poti incerca Xubuntu sau Lubuntu, au interfete bune si vor foarte putine resurse, dat tot minim 1 GB.

| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Cei care spun ca wind 7 pe 512mb ram se inseala rau de tot....Eu am reusit performanta sa-l pun pe 512mb si ruleaza oare cum ok...Acuma..daca vrei sa te si joci nu se poate.dar pentru office ii ok big grin Sau poti incerca windows xp darck lite. daca te-ai saturat de monotonul wind XP

| InSoMnIaC a răspuns:

Poti sa incerci linux sau maxim windows7

| Burebista35 a răspuns:

Reinstalezi windowsul s-au instaleaza un antivirus bitdefender