| seedwow16 a întrebat:

Stiu ca ma cam axez pe acest subiect dar, sunt interesat..Pentru crearea jocurilor cum as putea creea un personaj? In ce programe? Un tutorial scris ar fi foarte bun. big grin

dau funda

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Majoritatea elementelor se fac in programe gen 3ds max sau asemanatoare, dupa care sunt exportate(depinde de joc si de ce motor grafic foloseste).

| Andrei7520152 a răspuns:

3DS Max, Gimp, Maya. Un singur nene nu face jocuri in ziua de azi, ci sunt create de echipe intregi. Chiar si un banal de personaj (banal, sa zicem ca vorbim de un personaj principal dintr-un joc) are la baza o echipa de artisti printre care - un concept artist care schiteaza personajul pe hartie. O echipa care implementeaza acel personaj ca si un model 3D, un altul care aplica texturi/map-uri, altul care se ocupa de animatii, sunete, storyline-ul jocului, samd
http://www.puppetworks.eu/......http?/

| Andrei7520152 a răspuns:

Desigur programul programelor este Unity. Dar adevarul e ca te ajuta sa te interesezi de o gama larga de programe, si apoi sa te axezi pe unul singur. Iti faci un portofoliu dupa care te angajezi la un studio si/sau lucrezi ca freelancer.

| SilverF8ith a răspuns:

Buna @seedwow16, depinde foarte mult de ce timp de joc doresti sa creezi, Daca vrei jocuri care necesita motoare grafice si etc de unul singur este ffff dificil, daca doresti o aplicatie pentru android, iphone etc sunt pe youtube foarte multe, daca doresti un joc simplu atuncea iti trebuie sa stii Java si sa intralezi aplicati gen NetBean eclipse cu care poti sa scrii un astfel de joc (aceste aplicati au ca si exemple jocuri mici). Bafta