| Alphahkbg a întrebat:

Salut, sunt intr-o dilema. De ce nu este bine sa cumperi pc gata facute si de ce nu sunt mai bune cele pe piese?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Recomand pc-ul pe bucati. Alegi configuratia care iti trebuie. Pc-ul gata facut are, de cele mai multe ori, garantie pe intreaga unitate si nu contine chiar toate elementele pe care le vrei (uneori are memorie ram mica, alteori placa video integrata sau procesor slab). Cand il configurezi pe piese, ai garantie pe fiecare componenta, alegi cea mai buna varianta dupa buget si iesi in castig.
Eu asa vad lucrurile. Unii poate sunt de alta parere...

| gabicoo a răspuns:

Recomand PC -urile facute din bucati.
Dar sa fie facute de specialisti.
PC-urile de-a gata sun bune doar daca vin de la un brand de renume.

| Lioana a răspuns:

Vezi că ai un "nu" in plus in întrebare. Elimina unul din ele ca sa înțelegem ce crezi tu despre cele 2 variante.
Părerea mea e că PC-urile gata făcute nu au niciodată configurații destul de puternice. Găsești unul care sa aibă procesorul dorit de tine dar pe de altă parte are memoria RAM slabă sau HDD-ul prea mic. E greu sa găsești combinația dorita de tine. Eu n-am gasit-o. In schimb are avantajul că poți cumpăra pentru el licență OEM de Windows care e mai ieftina decât versiunea retail necesara in cazul PC-ului asamblat pe bucăți dacă vrei Windows cu licență.
Avantajele PC-ului pe bucati sunt clare. PC- ul iese mai ieftin și ai posibilitatea sa alegi fiecare componentă.

| flixbuster a răspuns:

La tine oricum o dai nimic nu e bine happy

Cele "gata facute":
- daca sunt no-name singurul motiv pentru care le-ai cumpara ar fi ca nu te pricepi sa-ti asamblezi unul si nu ai bani de unul brand;
- daca sunt brand motivul pentru care le cumperi ar fi in principal garantia calitatii.

Cele pe bucati au avantajul ca pentru aceeasi bani iti poti face un PC cu maxima performanta comparativ cu orice altceva ai cumpara cu banii aceia (PC brand sau no name ori laptop).