| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu si-a cumparat laptop si cum n-am avut pana acum... trebuie cumva sa las bateria la formatat? Daca da, cat timp?

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu trebuie formatata bateria. Numai ca atunci cand stai cu el numai acasa intr-un loc este recomandat sa-i scoti bateria, mergi numai cu incarcatorul. Nu de alta, dar cu timpul bateria isi pierde autonomia.
Si nu incarca niciodata bateria la 60-70-80%. Ai ajuns la 20-30%, baga-l la incarcat. Cam asta ar fi tot.
Bafta.

| Otto2014 a răspuns:

Nu trebuie formatata.

| NumeNormal a răspuns:

Formatarea este prima operatiune care trebuie facuta cu o baterie noua, astfel incat sa i se optimizeze ciclul de functionare in functie de cerintele laptopului.Incarcati bateria complet. Pentru formatarea bateriei este recomandata asa numita incarcare "peste noapte" aproximativ 12 ore.
Descarca bateria complet. Pentru ca descarcarea sa fie completa, seteaza laptopul sa nu intre in sleep mode sau stand by cand ajunge la o capacitate de 5-10%.
Repeta asta de minim doua ori.

| Stufii a răspuns (pentru NumeNormal):

Dar mai am o nelamurire... cum e prima utilizare! Apas pe power dar nu se deschide ecranul doar un beculet albastru pe margine trebuie sa-l bag la incarcat sa se activeze bateria?! Cat dureaza?