| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, știu că e o întrebare proastă dar, procesorul Intel(R) Pentium(R) 2.80 Ghz cu două nuclee este "dual core"? Nu specifică nicăieri în pc așa că aș vrea să aflu.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua tipuri cu doua nuclee: dual core care are un nucleu fizic si unul virtual si core 2 duo care are doua nuclee fizice. Era bine daca spuneai denumirea completa a procesorului. Adica ceva de genul: Intel Pentium Dual Core E5200.

Bula
| Bula a răspuns:

Dual Core = doua nuclee
Cu toate acestea, primele procesoare Intel duale nu au fost "dual core" in sensul propriu zis a cuvantului, adica nu au fost doua procesoare complete intr-o capsula, ci doar partea de procesare efectiva a fost dublata virtual (logic).
Aceste procesoare au fost cu socket 478, iar in Task Manager apar in grafic ca procesor dublu, iar regimul "dual" trebuie stabilit in BIOS (Hyper threading).
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

| GdX a răspuns:

Doua nuclee = dual coree. Core=nucleu. Dar este cu doua nuclee reale sau virtuale? Ca daca sunt virtuale nu e dual.

| bogdan324 a răspuns:

Nu ai specificat ce pentium este ala, daca-i pentium 4 nu, daca e pentium D da

| Sn4k3 a răspuns:

Daca zici ca are 2 nuclee, da.

| octav005 a răspuns:

Pai ce serie are acel procesor?

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică:

Da e Pentium D

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică:

Denumirea completă e Intel Pentium D CPU 2.80 GHz și are două nuclee fizice.