| Iuli4you a întrebat:

Tocmai mi-am facut un nou sistem:procesor:FX-6300
motherboard:ASrock 980DE3/u3s3
RAM:Kinston hyperx red 4gb
Sapphire HD7850 2gb gddr5
Problema mea apare la placa video cand incerc sa instalez driver.
Il instalez,toate bune si frumoase pana la sfarsit.Ii dau finish si imi da o eroare in care imi spune ca driver-ul lipseste sau nu functioneaza cum trebuie(asta imi da si de fiecare data cand pornesc PC-ul).
Am ignorat la inceput,am crezut ca e o eroare asa aiurea,dar cand am incercat sa o probez intr-un joc care sa nu necesita o groaza de timp ca sa il descarc(minecraft) imi da eroare asta "We're are sorry, but it seems there was an error while trying to renders aspects of the game..."in continuare zice ca trebuie sa fac update driver-ului dar nu stiu ce update as putea sa ii mai fac avand in vedere ca mie imi da eroare aia nenorocita in care spune ca lipseste sau ca nu functioneaza corect.
Ce as putea sa fac?
Multumesc!

12 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ai instalat framework? si service pack? ai nevoie ca sa instalezi grafica ce o ai. incearca si descarca driverele de la pagina amd in caz ca nu reusesti cu cd. deci prima data activeaza windows, fa update, in caz ca nu ti se instaleaza framework 4.0 il descarci tu din pagina Microsoft si il instalezi, rulezi ccleaner, ssi restartezi. apoi din nou, instaleaza driverele din cd. bafta.

| Iuli4you explică (pentru gelu1970):

Am instalat framework 4.5.Nu inteleg la ce te referi cu activarea windows-ului.

| gelu1970 a răspuns:

Ai dezinstalat driverul? ai rulat ccleaner? ai restartat si ai facut o noua instalare?

| Iuli4you explică (pentru gelu1970):

Fac asta acum.
@Taken incerc si varianta ta.

| taken a răspuns:

Incearca alt joc, ca vad ca eroarea asta apare doar la minecraft.

| taken a răspuns:

Probabil ai Windows 7 sau 8 pe 64.
Incearca acest driver:
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+64
Primul,unde scrie 197 MB.

| Iuli4you explică (pentru taken):

Degeaba...acelasi lucru.
Trebuie sa mentionez ca si la manage device acolo in my computer placa mea grafica apare cu un semn al exlamarii intr-un triunghi galben.

| taken a răspuns (pentru Iuli4you):

Lipseste driver-ul.
Da click dreapta pe triunghiul ala si update drriver software sau scan for hardware changes.
Da la Windows sa-si faca update.

| Iuli4you explică (pentru taken):

Nimic in ambele situatii...acelasi lucru se intampla

| taken a răspuns (pentru Iuli4you):

Inchide calculatorul, scoate placa video si pune-o din nou.
Daca nu baga alt sistem de operare. Poate este ceva ce nu-i place.
Eu am aceasta varianta.
http://kickass.to/......72418.html
Nu cred ca conteaza prin ce cablu ai conectat monitorul.
Nu stiu ce sa zic.

| taken a răspuns:

Http://driverscollection.com/? H=Radeon%20HD%207850&By=AMD&SS=Windows%207%2064-bit