| Gabriela50 a întrebat:

Acum 3-4 zile mi-am cumparat un PC nou si am o problema. Cand intru intr-un joc mai nou, de exemplu minecraft sau altele, unitatea incepe sa se auda din ce in ce mai tare (nu unitatea, ventilatorul acela cred). Cu cat stau mai mult pe joc cu atat incepe sa se auda mai tare si cand ies din joc, nu se mai aude deloc tare, incepe sa scada sunetul ca la inceput. Este normal sa se auda din ce in ce mai tare, sau se poate arde procesorul daca se aude foarte tare? Cum as putea rezolva problema?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu se arde domne nimic. Eu nu va inteleg logica. Calculatorul are ventilatoare si vreti sa stea degeaba? telefonul are ram, da vreti sa nu fie folosit si tot asa.

| Gabriela50 explică (pentru sltlp):

Are ventilatoare dar se aud foarte tare dupa un timp ce incep sa ma joc

| vladutcornel a răspuns:

Ai placă video dedicată?
Dacă da, e posibil să ai și integrată. Placa integrată e mai slăbuță și e folosită când cerințele nu sunt așa mari, de exemplu în Desktop.
Când pornești un joc, se mută pe placa dedicată, cu propriile ventilatoare care pornesc și ele acum. Ventilatoarele astea se aud.
Nu e nicio problemă. Din contră, ventilatoarele sunt acolo ca să nu se ardă nimic.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

E normal sa se auda zgomotul mai tare, pentru ca in timp ce te joci temperatura procesorului si placii video creste, iar ventilatorului isi mareste turatia, pentru a tine temperatura sub control.

| Gabriela50 explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Dar se poate arde procesorul in timp ce ma joc?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Gabriela50):

E proiectat sa functioneze la temperaturi mari si ventilatorul ajuta procesorul sa isi regleze o temperatura optima. Nu, nu o sa arda nimic, joaca-te linistit.