| Fufy15 a întrebat:

Acum cateva zile am facut o configuratie de pc, cu piese, care costa vreo 620 de euro. As vrea sa stiu daca is bune componentele si se potrivesc. Vreau sa fac gaming si sa lucrez, editez, etc.
componente:
Cpu amd fx 6300
Gpu amd radeon hd 7970
Rami Kingston fury 8x1
Motherboard gigabyte 970a-ud3p
Hdd 1tb
Alimentator berlin 600w
Case zalman z11

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

7970? In 2015? Dafuq, dude! Esti in tara?

| Cronki a răspuns:

Mergi pe Intel, n-ai sa gasesti placa baza pentru FX cu PCI Express x16 3.0. La rami este suficient 4gb dar poti cumpara si 8gb daca faci editari foto/video, dar sa fie in dual channel si sa fie pe frecventa suportata de placa de baza. La sursa mergi pe un corsair sau seasonic de 450~500W.

| gheorghe69 a răspuns (pentru Cronki):

PCI express sunt compatibile intre ele. Daca te uiti in graficul asta http://computere.net/pci-express-2-0-placa-video-pci-express-3-0/ observi ca nu sunt diferente foarte mari intre pci 1.0 2.0 3.0

| Cronki a răspuns (pentru gheorghe69):

1) n-am spus ca nu-i compatibila;
2) diferenta de care vorbesti este semnificativa, vezi graficul:
http://cdn.overclock.net/d/dc/900x600px-LL-dc45537b_Capture.jpeg
La ce bun sa arunci banii pe o placa video 3.0 daca o folosesti pe un slot 2.0. E ca si cum ai pune un HDD sata-III pe un pc sata-II.

| gheorghe69 a răspuns (pentru Cronki):

Alea sunt cifre de marketing. In graficele din articol ai teste cu fiecare. Ca are banda mai mare, ai dreptate, dar nu te ajuta cu nimic in jocuri, in viata de zi cu zi.
Am mai dat de niste teste care sustin ce am zis mai sus: http://configpc.info/......s-3-0.html

| AdrenalinTm a răspuns:

Ma la 600 de euro ai putea foarte bine sa il faci pe Intel, si pentru ce ai nevoie de pc? asta e tot ce conteaza la urma urmei(jocuri, doar sa navigezi, editari)