| MembruNou74763e21 a întrebat:

Acum câteva zile, în timp ce eram la pc, s-a întâmplat să se facă negru ecranul din senin, ledul de la monitor fiind încă aprins... După ce l-am stins și reaprins, doar în jur de o secundă ținea și tot se stingea. A durat ceva zile problema asta. Am vrut să scriu de pe telefon și era nasol că, na, scrisul de pe telefon, e nașpa. În fine. Dar nu mă interesa că nu era prima mea prioritate. Mă gândeam azi să deschid și să filmez ilustrația, pentru voi... Dar ce să vezi, era totul ok, se aprindea, nu se mai stingea, și m-am dus pe TPU să vă scriu. E mai ușor de pe pc decât pe telefon să scriu. Ia puțin timp. De pe pc o să trimit întrebarea. În fine, problema este că s-ar putea să mă trezesc cu aceeași problemă, așa că nu scriu degeaba aici. Spuneți-mi voi, ce să fac?

Informații:

Procesor - Intel(R) Pentium(R) CPU G2020 @ 2. 90GHz 2.89 GHz

RAM - 4, 00 GB (3, 71 GB usable)

Pen and Touch - No Pen or Touch imput is available for this Display

Din 2014 e cumpărat pc-ul. În 2016 a fost mutat dintr-o cameră într-o sufragerie pentru că niște oameni pentru o instalație de modem și alte sofistării de la Romtelecom au venit să ne bage fire lungi în casă. Fire a căror traiectorie era prin wc-ul de serviciu (care era tocmai lângă camera din care am mutat noi pc-ul, și era aglomerat înăuntru. Scoteam noi toate lucrurile ălea vechi doar pentru un amărât de pc? Nu mai bine mutam pc-ul?). Nu a fost bine că de atunci încolo a început să facă figuri. De multe ori în acești 2 ani și ceva s-a întâmplat asta: mai întâi un sunet de scoatere a unui dispozitiv din pc, apoi monitorul stins; apoi sunet de băgare dispozitiv în pc monitorul aprins, deși orice cablu era în regulă. Dar nu mi-a păsat că eram deranjat de multe ori de chestia asta. Știam că se întâmpla asta din cauză că probabil deranjasem ceva (fie unitatea, fie cablurile, fie monitorul) mutând-o în altă încăpere. Așa că de ce trebuia noi să folosim un burghiu să dăm o gaură în perete, când puteam muta pc-ul? Dar acum ceva seri a început să facă asta. Spuneți-mi voi, unde e problema? E monitorul, vreo placă (de bază, video), sau vreun cablu?
Garanția pentru unitate era de 2 ani. Cam pe la sfârșitul ei trebuia să mutăm pc-ul altundeva, înainte să vină ăia cu firele lor. Vreau să știu dacă e nevoie ori să schimb un cablu, ori monitorul, ori să duc la depanat unitatea. Să nu cheltui o grămadă de bani pe ceva, care apoi s-ar dovedi că nu acel ceva e problema. E dificil pentru mine să-mi dau seama unde e „cucuiul", pentru că dacă era stins ledul de la monitor în timp ce ecranul era negru, mă gândeam la monitor, nu la placa video. Nu știu dacă acel cablu de alimentare e de vină, pentru că uneori se întâmpla, și alte ori nu, ca ecranul să treacă de la o culoare la alta înainte să se stingă. De câte ori nu am scos cablul de alimentare și l-am băgat. Dar nu are el nimic... Ce să zic... Orice răspuns m-ar ajuta. Vă mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Eroare poate sa fie de tip software sau hardware. De tip sofware, poti porni cu acualizarea driverelor video, diverse tipuri de drivere, mai vechi, mai noi, pana la reinstalarea windows-ului. Daca e de tip hardware, incearca sa vezi cu alt cablu/monitor cum face. Incearca si sa vezi daca ai placa video dedicata, sa montezi mufa (in ideea ca e vga sau hdmi sau dvi etc.) in placa video integrata daca ai asa ceva, sau incearca si cu alta placa video. Doar in momentul in care iti face asa poti sa-ti dai seama de unde e. Avand in vedere ca nu apare nimic, cel mai probabil eroarea poate fi de tip hardware, dar doar tu iti poti da seama ce si cum.

| MValentin a răspuns:

Incearca sa schimbi ramii in sloturi diferite de mai multe ori pana isi revine