| Psycho777 a întrebat:

Am achizitionat un laptop care are 8 GB ram, dintre care 4 on board si 4 pe un slot. Memoria On Board, aia 4 GB, se folosesc ca si ceilalti? Sau sunt doar pentru placa video? Imi poate explica cineva care e chestia cu memoria onboard?

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca laptopul are placa video dedicata nu isi va mai da share din ram. Mai nou acum laptopurile fara placa video dedicata au chip-ul video in procesor, nu in placa de baza.
Acum depinde ce fel de placa video integrata este. Oricum astea nu trage mai mult de 1-2gb ram.

| Psycho777 explică (pentru Jipa95):

Deci cei 4 gb ram on board sunt GB normali, nu sunt doar pentru placa video (dedicata sau integrata). Adica cei 4gb onboard si cei 4 gb din slot (care se pot upgrada) sunt 8gb ram.

| Nicu999 a răspuns:

Memoria onboard este ce a laptopului care nu poate fi scoasa n-are legatura cu placa video iar ce lalta memorie este cea la care i poti face upgrade

| Psycho777 explică (pentru Nicu999):

Deci cei 4 gb ram on board sunt GB normali, nu sunt doar pentru placa video (dedicata sau integrata)