| Popescu_Andra_1995 a întrebat:

am cumarat un adaptor wifi care zice ca capteaza pana la 3 4 km distanta de 84 dbi eu am nevoi sa imi capteze 500 de metri dati-mi o parere daca poate sa capteze atata am cumparat-o dupa olx la 220 de lei

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.pcgarage.ro, ai o casuta cu intreaba sau pune intrebare;
Intreaba-i pentru ca sunt profesionisti in acest domeniu de ceea ce ai nevoie. Am facut o configuratie pentru 4km, cu 1400 ron, so...

| JusTPauL a răspuns:

Pai ai testat adaptorul?
Daca merge e bine, daca nu atunci e teapa.

| JusTPauL a răspuns:

Asa ceva poate iti era mai util.
Ma gandesc sa imi comand si eu una si asta pare cea mai ok.
http://www.emag.ro/......D8QGDYBBM/

| raulcostan a răspuns:

Buna.
Sa o luam step by step.
Un adaptor wi-fi, (banuiesc ca pe usb) este ceea ce tu ai cumparat.
84 dbi (decibeli, adica puterea semnalului) nu vei gasi deoarece este foarte foarte puternic. Cel putin nu pe toate gardurile. O antenuta de la un router wireless are cel mult 9-11 dbi.
Pentru a avea semnal de la 500 de metrii (semnal stabil) ai nevoie de o antena exterioara, cu un echipament special (router, sau access point). Recomand ca data viitoare cand te gandesti sa faci investitii, sa te informezi inainte daca merita banii, si daca ceea ce vrei sa cumperi iti este util pentru nevoile tale.
O zi cat mai faina.
Daca mai ai nevoie de lamuriri, scrie-mi.