| Cristian2003 a întrebat:

Salut tpu.Am cumparat un card de memorie de la telekom dar, nu cred ca functioneaza si oare il pot returna?

4 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Cum adică nu funcționează? Dă-ne niște detalii. Dacă îl introduci în telefon se întâmplă ceva?

| Cristian2003 explică (pentru SonicAndrei):

Nu l-am introdus in telefon ci in tableta si nu s-a intamplat nimic

| SonicAndrei a răspuns (pentru Cristian2003):

Hmm... OK, nu ar trebui să-ți arate nimic, dar cardul ar trebui să-ți apară acolo unde sunt și fișierele din tabletă. Poți verifica prin mai multe moduri dacă tableta a citit cardul:
1) Eu am „ES Explorator Fișiere". Deschide aplicația (poate tu ai alta, dar e același lucru) și caută un folder „sdcard" sau „external sdcard". Dacă l-ai găsit, atunci apasă lung pe el (clic dreapta cum ar fi) și intră la proprietăți. Să presupunem că cardul are 8 GB. La Mărime ar trebui să scrie 7 giga și ceva, iar la utilizat ar trebui să scrie 0 MB. Înțelegi ideea. Înseamnă că cardul e acolo și e nou (gol).
2) Intră în setări, la aplicații, dă clic pe un joc și vezi dacă îți apare comanda „Mutați pe cardul SD". Înseamnă că cardul e acolo și poți muta aplicațiile pe el. Vezi că nu toate aplicațiile se pot muta.
3) Folosind aplicația Clean Master, care e probabil cea mai utilă aplicație din toate de pe Google Store (dacă nu o ai să o pui). Poți verifica dacă ai cardul fie la Antivirus și dai clic pe butonul de opțiuni din colțul dreapta-sus (cele 3 puncte) și vezi „SD card scan", fie de la Manager aplicații, la Mută (caută automat aplicațiile pe care le poți muta din tabletă pe card).

| UrsuPolar a răspuns:

Poti returna produsul daca ai pastrat bonul fiscal si (uneori) ambalajul in care a venit produsul.