| RecKinul a întrebat:

Am instalat virtualbox dar nu vrea sa mearga. Cand dau clic pe butonul Start din intefata programului i-mi apare mesajul :
Failed to open a sessions for the virtual machine...iar la detalii i-mi apare mesaju,,, The virtual machine ' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1 (0x1). More details may be available in 'C:\Users\Florin\VirtualBox VMs\Florin Munteanu\Logs\VBoxStartup.log'.

Result Code:
E_FAIL (0x80004005)
Component:
MachineWrap
Interface:
IMachine {f30138d4-e5ea-4b3a-8858-a059de4c93fd}

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Kitul s-a descărcat incomplet și sau eronat.o reinstalare a aplicației ar rezolva problema.
De asemenea dacă știi că nu ai hardware care să suporte virtualizarea atunci software-ul nu va funcționa, și dacă știi că nu ai suficient ram și un procesor minim dual core, aplicația nu va funcționa.Succes

3 răspunsuri:
| 0crYsis0 a răspuns:

Ce sistem de operare ai? Recent am avut probleme foarte mari cu virtualbox din cauza idioteniei de windows 10.

| RecKinul explică (pentru 0crYsis0):

Sistemul es windows 7 dar am rezolvat problema prin folosirea altui kit de instalare. Acum nu reusesc sa instalez windows 8 pe virtualbox, apare eroarea: VT-x/AMD-V hardware acceleration is not available on your system. Certain guests (e.g. OS/2 and QNX) require this feature and will fail to boot without it.

| DeyCj a răspuns (pentru RecKinul):

Încearcă să instalezi și virtual box extension pack de aici:
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Aceste extensii va ajuta sistemul virtualizat să funcționeze ca și unul real instalat pe pc.
De asemenea când creezi mașina virtuală verifica dacă ai bifată chestia cu enable cpu(parcă) virtualization, și de asemenea sa aloci minim 2 Gb pentru Windows 7 x32 și minim 4 Gb pentru versiunea pe 64 biți, iar la placa video să aloci minim 128 mb.Fiind un sistem virtualizat e nevoie de cantitate de ram mai mare, dar ai grijă că e nevoie să lași și pentru host cam 2 gb ram.
Dacă nici așa nu funcționează înseamnă că procesorul tău nu suporta virtualizarea soft.Succes