| Alexisawwr a întrebat:

Am internetul prin router wireless care daca mufa este bagata in calculator si in router merge internetul pe calculator, dar nu ma pot conecta pe telefon si pe laptop, iar daca bag mufa din calculator intr-un adaptor merge netul pe telefon si pe laptop dar nu mai merge pe calculator sunt la RDS. SCUZATI EXPRIMAREA. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, folosesti routerul fora configurare, asa cum a venit din fabrica.
In acest mod semnalul "trece" prin router, iar la terminale trebuie sa te loghezi la reteaua PPPoP, cu numele si parola ta. Daca doresti sa te loghezi in acelasi timp si de pe un alt aparat cu acelasi nume si parola, atunci apare o duplicitate in sistem, nu poate deservi doua aparate.
Solutia este sa-ti fie configurat router-ul, care sa raspunda cu numele si parola ta la provider si sa transmita semnalul mai departe cu IP automat pe reteaua locala de cablu. Pentru wireless este recomandat sa-ti configurezi un grad de securizare, altfel dai wi-fi gratis la vecini si risti sa-ti mearga netul incet.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la RDS sa le expui problema.

| K0sti a răspuns:

Pai cand o sa inveti sa faci niste amarate de setari la un router, o sa-ti mearga...