| robertdaniel95 a întrebat:

Salut TPU
Am nevoie de ajutor.Am de ales intre 2 pc-uri!
Voua care vi se pare mai bun?

1)Procesor intel dual core E2180 1, 86Ghz
Memorie:2048 mb ddr2
Placa video:512 MB PCI-e, GeForce 8400GS
Monitor LCD 17

2)Procesor intel dual core 3000MHz
Memorie 2 GB
Hard disk 500GB
Placa video SMA 512 MB pentru jocuri
Monitor LCD 19
Si daca a-ti putea sa-mi ziceti ce inseamna placa video SMA?

Care vi si pare mai bun pentru jocuri?
Care are placa video si procesorul mai bun?

Dau fundita
Ms!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Primul are procesorul mai slab si o sa ai probleme in jocuri
Iti recomand sa iei al 2-lea PC si sa ii pui o placa video si o sa fii in avantaj. Daca te uiti sa iei primul pc pentru ca are placa video de 512 iti iei teapa pentru ca este o placa veche, procesorul este slab si nu o sa iti mearga nici un joc mai nou.

Placa SMA = placa video integrata

13 răspunsuri:
| DaNNN a răspuns:

Tind sa spun ca al doilea este mai bun.
Scuze, nu stiu semnificatia acestui "SMA".

Sper ca te-am ajutat.

| v_6457 a răspuns:

Nvidia e pentru jocuri, cat despre SMA nu stiu probabil seria, eu zic sa iei a-doua configurație si sa in-locuiesti placa video.

| Marin46 a răspuns:

Eu zic 1 pentru ca are placa video buna pentru jocuri si memorie e destul de buna doar ca procesorul e cam mititel dar daca vrei sa til iei pentru jocuri eu zic sa til iei pe primul

| johnnydoe a răspuns:

1)
-are procesorul mai slab
-are placa video
2)
-are procesorul mai bun
-nu are placa video(Acel SMA se refera la placa video integrata in placa de baza)
Deci iti recomand sa ti-l ei pe primul daca nu vrei sa mai investeti nimic in el, insa nu o sa iti mearga prea multe jocuri; Sau pe al doilea daca vrei sa iti mai cumperi separat o placa video decenta cu care o sa iti mearga in jocurile pe care le-ai insirat insa la setari normale(medii).

| sorin_3963 a răspuns:

Primul

| robertdaniel95 explică:

Hey TPU!
Va rog frumoas sa ma ajutati si pe mine cu o parere e foarte important. Vreau sa ma conving si nu prea am p cine sa intreb asa ca va rog sa ma ajutati.Multumesc!

| robertdaniel95 explică:

Si procesorul care vi se pare ce e mai bun?

| robertdaniel95 explică:

Si o sa-mi mearga jocuri gen pes/fifa 2011, 2012...nfs,gta4,crysis etc p cel de-al 2-lea?
Si daca puteti sa-mi recomandati o placa p care sa o iau...sa o schimb cu cea d la primul`.

| robertdaniel95 explică:

De la al 2-lea scuze...
Astept raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2. e mai bun.

| Angelin2259 a răspuns:

Deocamdata optiunea 2, are procesorul mai bun decat primul, dar m-ar interesa mai multe detalii despre ambele. De exemplu placile video de la ce firma sunt (ex: Nvdia, ATI). SMA nu stiu exact sa-ti raspund ce este. Si sa pui si marca de calculator.

| gh0s7smil3 a răspuns:

La configuratia 2, ai putea da niste date despre placa video, nVidia/Ati? PCI/AGP? Iar in legatura cu cele doua configuratii, nu difera decat marimea Processorului, si a Hard-Disk-ului.Si monitorului. Daca ambele sunt din magazin, si au preturi apropiate, iti recomand a doi-lea computer.Stima!

| JohnCena99 a răspuns:

2.merge super pe jocuri