| danielvlad3 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor la informatica. Nu inteleg structura alternativa(aceea cu if si else). Peste cateva zile dau teza si eu nu stiu nimic. O sa primesc exercitii de tip "ce afiseaza structura?".Imi poate explica cineva? Am aici si un exemplu: #include

using namespace std;

int main()
{
int x=15;
>if(x7)
if(x

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

If = daca
deci daca se indeplineste conditia din if,
se executa ceva
daca dupa if se foloseste si else = altfel, atunci in cazul ca nu se indeplineste conditia de la if, se executa instructiunile de dupa else.
Exemplu:

if (x>5)
{
actiunea 1
} else
{
actiunea 2
}

daca inaintea lui if, x are valoarea 2 sa zicem, x>5 e falsa intrucat x=2 si in conditiile astea se executa actiunea 2 de dupa else, iar actiunea 1 nu se executa

Daca x = 6 de exemplu, atunci conditia x>5 e adevarata si se executa actiunea 1 de dupa if, iar actiunea 2 nu se executa.

2 răspunsuri:
| Ohaithar a răspuns:

Structura respectivă îți dă eroare că nu e terminat codul.

Dacă tu ai declarat x ca fiind 15, și faci verificare dacă e > 7 el va lua condiția ca adevărată și va afișa tot ce este în clauză.

If merge cam așa:

if (condiție)
; // aici pui codul dacă se validează condiția
else //condiția dată în paranteze este falsă(în cazul tău dacă x

| danielvlad3 explică:

#include

using namespace std;

int main()
{
int x=15;
if(x>7)
if(x