| dariusradu a întrebat:

Am nevoie uriasa de ajutor.

Sa explic cum trebuie. Am primit de la varul meu o unitate pe care m-a rugat sa ii instalez windows 7. Unitatea avea windows vista, si nu se mai pornea nici in safe mode, nici normal. Asa ca i-am dat formatare. Am bagat dvd cu win 7 in unitate, am oprit-o. Am repornit-o, am setat ca prima optiune de butare cd-rom. Si acum tot apare erooarea aia de : "BOOTMGR IS MISSING". Am dat restart si tot apare eroare. Am deja 1 dvd cu win 7 ultimate si un stick bootabil cu win xp. Am incercat si cu stickul, l-am setat primul din Bios si tot eroarea aceea apare. Tot la fel si cu dvd. Am mare nevoie de ajutor. M-am chinuit 2 zile cu eroarea asta si nu o pot face sa dispara. Dau funda la cel care ma va ajuta sa o rezolv cat de repede.

P.S: Unitatea este HP Compaq dc5800 Microtower. Biosul il accesez de pe F10.

Răspuns Câştigător
| Goguletzu a răspuns:

Http://youtu.be/pcjbcrnUFC0

| dariusradu explică (pentru Goguletzu):

Nu imi apare deloc asa. Daca dau boot de pe dvd ss dau enter din prima mi se duce pana la install si acolo imi arata hardul. Daca dau install mi se opreste la pasul 2 la 30 % si da eroare de genu windows can't install file. The file is mising or is corrupt. Si nu mai merge nimic.

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Are mai multe plăcuţe RAM pe placa de bază? Dacă da, scoate una dintre ele şi vezi dacă poţi instala. Dacă tot nu poţi fă schimb şi încearcă iar. S-ar putea să fie una defectă. Vezi că atunci când îţi dă eroare îţi dă şi-un cod în mesaj. Scrie codul aici.

8 răspunsuri:
| Goguletzu a răspuns:

Incearca cu alt HDD, incearca sa pui HDD in alt calculator. O sa te lamuresti daca e HDD sau nu de vina. Poate fi si conflict intre piese, daca una din ele e arsa, incearca si solutia cu ramii.

| mihai69 a răspuns:

Eroarea cu „boot manager missing" apare NUMAI când un PC încearcă să pornească de pe hard disc. Așadar, orice ai face, ceva nu reușești să faci bine - unitatea ta nu vrea neam să boot-eze decât de pe disc; iar pe disc nu mai e nimic... altfel nu se plângea amicul că nu pornește!

| gelu1970 a răspuns:

Nu te obosi mult cu xp.
foloseste dvd cu windows 7, insa vezi ce windows 7 instalezi ca sa il suporte sistemul ce il ai.
cel mai probabil nu poti face BOOT de pe dvd pentru ca nu configurezi bine in optiunile din bios, sau daca il configurezi, nu salvezi cu F10 schimbul facut.

| djphilosoph a răspuns:

Poate hard-ul nu are pre-"instalat" BootManeger... Normal ar trebui sa mearga...

| dariusradu explică (pentru djphilosoph):

Si cum fac sa-l instalez?

| djphilosoph a răspuns:

Probabil Gigăz are dreptate