| Avram_Andrei_1997 a întrebat:

SALUT TPU! AM O INTREBARE CARE DINTRE PROCESOARE E MAI BUN PENTIUM 4 3. 2GHz SAU AMD ATHLON 7550 DUAL-CORE 2, 5 GHz

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

AMD athlon 7750, e mai bun insa daca pui intrebarea in vederea schimbari procesorului pe placa ta de baza vezi ca nu vei putea, caci sunt socketuri differite, specifice atat Intel cat si amd, iar ca argument procesorul de la amd e mai bun decat Intel-ul deoarece e mai nou inglobeaza tehnologii mai noi, are si 1 mb L2 cache dar si 2 mb L3 cache care e un mare avantaj, si ca diferenta de procesare in aplicatii multiple si cu cerinte specifice, amd-ul se mista multa mai rapid si fluid.

| Jipa95 a răspuns (pentru Dante30):

Cand vine vorba de procesoare pentru gaming, amd este cel mai bun intr-un raport performanta-pret, dar nu mai vorbii prostii cum ca amd-ul se misca mai rapid si fluid decat Intel-ul. Daca ai nevoie de randari, etc, Intel domina la acest aspect. In majoritatea jocurilor nu prea conteaza ce procesor ai( daca intest ati fi folosit skyrim de exemplu, Intel domina). In opinia mea, Intel este mai bun, dar totodata mai scump. La orice procesor AMD FX vei avea nevoie de un cooler aftermarket pentru a avea temperaturi decente( temperaturi mari =>viata mai scurta) + un consum mai ridicat ( undeva pe la 50W in plus ). Nu prea cred ca se poate afirma ca un procesor este mai bun decat altul, sa luam de exemplu un middle-end de la AMD, deci FX-6300 si un middle-end de la Intel, adica in acest moment un i3 Haswell. Diferente majore pe partea de procesare nu sunt, dar sa zicem ca FX-6300 are un usor avantaj, dar i3 ofera un chipset modern (placile de baza pe AM3+ raman in urma destul de mult), o placa video integrata decenta si un TDP ceva mai mic (consumul nu ar trebui sa fie un factor important deoarece diferentele sunt relativ mici, in jur de 20-35W), dar FX-6300 ofera posiblitatea overclock-ului.
Intel domina in continuare, iar cum stirile in care seria Vishera nu va continua pot spune ca ma intristeaza.

| Dante30 a răspuns (pentru Jipa95):

Nu te contrazic la nici una din afirmatiile tale, eu vorbesc strict la modelele la care a intrebat el!
Fa-i o comparatie intre ele si o sa imi intelegi comentariul...