| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Am o intrebare, daca cineva pierde sau i-a fost furat un telefon inteligent cu Android, si "hotul" scoate cartea sim si ii da un master reset (sterge întreg hardul), politia, sau persoana respectiva mai poate găsi telefonul respectiv, de exemplu folosind codul IMEI?

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Codul IMEI este unic pe telefon si nu se schimba sub nici o forma.

Dai la politie si daca ai noroc, politia il baga in urmarire la operatorii de telecom.

Il identifica pe cel care l-a cumparat.

Mie mi s-a intamplat sa imi vina un telefon inapoi in acest mod, dar dupa vreo 2 luni. Dar am si stat de capul politistului care se ocupa de caz.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da! Sau seria bateriei.

| vladv26 a răspuns:

Nu prea mai sunt sanse sa il gaseasca