| valerika20 a întrebat:

Am o intrebarebig grine curand mi-am luat laptop si are toate chestiile instalate din magazin si ram-ul laptopului se duce numai la acele aplicatii, deci cum sa fac sa dezinstalez aplicatiile inutile ca eu nu stiu care sunt bune sau maiputin bune.Astept raspunsuri

20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu ai ce sa dezinstalezi! Cam tot ce e acolo trebuie! In plus din RAM mai manca si placa video care mai mult ca sigur e integrata! Asa ca...
Si asa nu prea ai nimic pe el, sunt multe programe care iti lipsesc, asa ca nu te mai plange ca asta e doar inceputul!

| miTzuliK93 a răspuns:

Pai, ia sa vedem. Intra in Start -> Control Panel -> Uninstall a program si fa un print sa vedem si noi despre ce programe e vorba, ca nu ne putem da seama care-s cele nefolositoare daca nici nu le putem vedea macar.

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Da nu pot pune imaginea

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Ba da, poti. Faci printscreenul, il salvezi in PC, intri pe http://postimage.org si o urci acolo, si aici pui linkul care ti se va genera dupa ce uploadul s-a terminat.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Ba da, poti. Faci printscreenul, il salvezi in PC, intri pe http://postimage.org si il urci acolo, si aici pui linkul care ti se va genera dupa ce uploadul s-a terminat.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Nu prea ai ce sa dezinstalezi de acolo. In afara de jocuri, cam toate trebuiesc. Drivere. Poate Absolute Reminder, Dolby si Energy Management, dar am dubii.

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Ce dubii

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Adica acele programe pot fi niste aditii de la instalarea driverilor de exemplu, aditii fara de care driverele nu ar mai functiona cum trebuie. Dar in mare nu ai ce sa dezinstalezi de acolo; poate doar daca vrei sa te lipsesti de unele jocuri. Oricum RAMii si procesorul nu se solicita din moment ce aplicatiile nu sunt deschise.

In schimb iti recomand sa scanezi PC-ul full cu MalwareBytes si CCleaner. Sterge tot ce gasesti.

Cati RAMi ai?

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Am 4 g ram

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Ciudat sa aui 4GB RAM, asa putine lucruri instalate si totusi sa-ti mearga greu. Ce Windows ai? x32 sau x64?

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Dar am avast ca antivirus nu e bun?

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Am windows 8 si x64

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

E bunisor, dar parca-s mai bune Kaspersky sau BitDefender. Astept raspuns la intrebare, totusi, ca sa stiu ce sfat sa-ti dau.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Mhm, atunci e ok dpdv al RAMilor. Ce configuratie a PC-ului ai? Adica placa video si procesorul ma intereseaza mai mult.

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Intel(R) Core(TM) i3-3217U CPU @ 1. 80GHz asa scrie acolo

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Am inteles. Tot ce-ti pot spune e ca W8 x64 e putin cam mult pentru un laptop cu configuratia asta. Treci pe W7 x64.

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Bine

| valerika20 explică (pentru miTzuliK93):

Dar eu nu vreau sa ma duc pe alt windows

| miTzuliK93 a răspuns (pentru valerika20):

Tu nu vrei, dar ar cam trebui.