| Qwertyuop2389 a întrebat:

Am o intrebare pe care as vrea sa vi-o adresez...In urma cu o luna am spart calculatorul din greseala, iar de atunci nu l-am mai reparat..Am strans vreo 4 mil in speranta ca o sa imi iau un calculator dar nu din 4 mil firestelaughing.Am realizat intr-un final ca nu pot sa strang bani, bineinteles ca pana o sa imi iau eu un calculator din banii mei o sa imi ia calculator ai mei pana atunci...tin sa mentionez ca am examen anul asta si vrea sa folosesc acel calculator pentru materiale pentru scoala proiecte etc.Deci, fara sa ma mai lungesc as vrea sa pun intrebarea finala, strang bani pentru calculator or mi-l repar pe cel vechi? O sa dau fundita pentru crl mai bun raspunshappy!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde cât e de distrus calculatorul şi depinde ce calculator îi.Desktop sau laptop
dacă e desktop nu merita reparaţia când poţi lua unu decent second cu 250 ROn cash(am eu unu de vânzare).
Dacă e laptop....depinde cât e de „spart". Dacă i-ai spart display-ul şi are port vesa(vga) îl poţi lega la un monitor şi folosi ca pe un „all in one" pe post de desktop.
Acuma depinde şi cât de grav e avariat hard disc-ul.Aia se rezolvă cu înocuirea lui cu un altul(nou sau sh) şi „distracţia" te costă de la 200 ron în sus.
Deci reparaţia ar merita parţial dacă e laptop şi daca e desktop nu merită. Succes

4 răspunsuri:
| bonico a răspuns:

Salut,
Defineste "am spart calculatorul"... este un laptop si ai distrus display-ul (ecranul?) sau cum sa intelegem problema pe care vrei tu s-o pui pe tapet la TPU?
Daca este display-ul spart mergi la o unitate reparatii laptop si iti spun ei cat te costa...

| Qwertyuop2389 explică:

Salut la toti! Intr-adevar am uitat sa mentionez ca si lcd u si displayu e spart.Plus de asta o sa imi mai iau o memorie, lasand la o parte faptul ca o sa mai strang bani pe parcurs....deci se merita?

| Șamu_Robbert_2001 a răspuns:

Depinde ce ai stricat... dar oricum cel mai ieftin e sa ti-l repari, sau cumpara-ti unul second-hand ( pe la 500-600 lei ) oricum cel mai ieftin e sa il repariwinking

| KidsCool a răspuns:

Salut,cel mai bine e sa stringi bani pentru un calculator nou pentru ca chiar daca il vei repara pe cel vechi nu vai mai fi la un nivel mediu de performanta. Deci daca cumperi unul nou vei fi precis ca e cu mult mai bun ca cel vechi prin multe optiuni si caracteristici. In legatura cu examenul pot spune ca rogi parintii sa te mai ajute cu bonii si vei avea calculatorul mai devreme. Si cu timpul intorci banii parintilor. Funda?big grin