| Klaudiu214 a întrebat:

Am o mica intrebare in legatura cu procesoarele, spre exemplu Intel Haswell Refresh, Core i5 4460 3. 2GHz box are putere totala disipata 84 W si Intel Skylake, Core i5 6600 3. 30GHz box are putere totala disipata 65 W. Deci i5 6600 este mai bun si de o generatie noua fata de celalalt si mai bun, iar intrebarea este de ce procesorul i5 4460 are putere totala disipata 84 W iar celalalt are 65 W? Daca procesorul ala are 84 W inseamna ca are putere mai mare de consuma 84 W iar cel de 65 W are o putere mai mica de consuma doar 65 W desi este de o generatie noua si mai bun fata de cel vechi. Sau cum sta treaba? Cine ma poate lamuri? Mersi mult dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Confunzi consumul cu puterea de lucru. Tendinta este de a micsora consumul. Exemplu de la 84 de W la 65 W. Si de a mari puterea de lucru prin marirea frecventei de la 3.2 la 3.3 Ghz si a FSB-ului (rata de transfer a datelor).