| RaduTN a întrebat:

Am o nelamurire.
Am abonament la internet de la telekom, abonamentul este de 50 lei/luna si viteza este foarte slaba, este de 100mbps. Daca cumpar un router de 300mbps o sa am 300mbps viteza? Sau conteaza abonamentul? Aici sunt nedumerit, conteaza abonamentul sau routerul? Sau cum pot sa am o viteza de internet foarte mare, de exemplu 300mbps? Sa fie si viteza de upload si de download buna.

Funda!

20 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Contează abonamentul, normal! Ce vezi tu la router e viteza maximă pe care o poate duce. Degeaba îţi iei router dacă ai abonamentul varză. Dacă vrei unul mai bun nu mai sta la Telekom.

| Jipa95 a răspuns:

Locuiesti la oras? Atunci nu ai ce sa faci cu telekom! RDS-ul domina in zonele urbane, vitezele sunt mult mai bune, iar pretul mult mai mic.

Nu te-ar ajuta cu nimic faptul ca ti-ai achizitiona alt router. Aia este viteza ta! Daca vrei sa ti-o mareasca, contacteaza-i pe cei de la telekom.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Locuiesc in mediul rural.
Si ce sa le spun celor de la Telekom? Sa am un abonament mai puternic sau cum?

| Gizăz a răspuns (pentru RaduTN):

Da. Le poţi spune că vrei un abonament mai scump. Dar eu zic să nu. Îmbunătăţirea nu va fi semnificativă şi plăteşti mai mult degeaba. Dacă nu ai alte firme de net în localitate nu prea ai ce face.

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Si eu tot de la telekom am, dar aici in zona mea cu mai mult de 2mb/s nu pot descarca. Suni frumos la ei, sau te duci la cel mai apropiat sediu si le spui ca doresti o marire a viteze ( de downloand sau upload ) si-ti vor spune si cat trebuie sa platesti in plus.

| Gizăz a răspuns (pentru Jipa95):

Trist! straight face

| Jipa95 a răspuns (pentru Gizăz):

Pai de aceea eu personal nu platesc nici o factura la net. E suficient ca vecinul meu/vecinii sa aiba routerul nesecurizat :))
http://www.emag.ro/access-point-tp-link-tl-wa5210g/pd/E36R2BBBM/
Folosesc acel AP de mai bine de 1 an, si am economisit bani frumosi ''imprumutand'' net. :)

| Gizăz a răspuns (pentru Jipa95):

În ţară am la o firmă locală. Plătesc netul plus cablul 58 de lei. Iau cu 12 mb/s şi e cel mai slab abonament.

| Jipa95 a răspuns (pentru Gizăz):

Intr-adevar. Serviciile de internet de la telekom sunt jalnice. La mine aici in zona cu 50 lei platesti 2mb/s, 30 lei, 600kb/s
Te invidiez.

| Gizăz a răspuns (pentru Jipa95):

Sunt foarte mulţumit de ei. Am contract de vreo cinci ani şi nu pot spune că a căzut netul de trei ori. Iar când a fost vreo problemă au apărut instant. Bine, nici nu stau prea mult în ţară. Mai mult maică-mea îl foloseşte şi e mulţumită. E culmea că firma ţine într-un fel tot de ROmtelecom, actualul Telekom. Ceea ce e ciudat ţinând cont de diferenţa calitativă. ŞI la TV prind vreo 70 de posturi suber ok dat fiind faptul că am tuner digital încorporat. Dacă vin vreodată la tine în localitate, chiar recomand.

http://www.next-gen.ro/personal.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduTN):

In mediul rural 100 mbps e f slab? Glumesti? Altii abia se cara cu 30 kbps. Stai asa, nu ai si nici nu iti mareste mai mult viteza de cat scrie in contract.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de ăia 100 mb/s. Problema e că una scrie şi alta e viteza reală. Eu am în contract la fel ca el. Tot 100 mb/s. Diferenţa e că el nu trece probabil de 1 mb/s şi eu iau cu 12. Ce scrie în contract nu înseamnă nimic. Ţine de firmă, de infrastructură, de zonă, de multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Da,in contract scrie „viteza pana la n mbps" dar rar atingi asa ceva.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum să prinzi viteza aia. Gândeşte-te doar că un hard normal începe să "cârâie" şi să facă figuri când primeşte date cu viteze mai mari de 15-16 mb/s. Asta dacă e totuşi un hard bun. Ca să-ţi ţină ţie 100 mb/s trebuie să-ţi ducă placa de reţea şi să ai un SSD. Altfel ţi se blochează de tot.

| RaduTN explică (pentru Gizăz):

Pai mi se pare foarte slab, viteza reala de download e 13mbps si de upload de 0.80 mbps. Este slab sau decent? Trebuie sa maresc contractul sau nu? Faza e ca n-as renunta la telekom, am si antena telekom, si telefon fix, sti la ce ma refer... Si nu cred ca pot sa renunt la net din cauza antenei si fix-ului ca apoi nu o sa le mai pot folosi. Ce as putea face ca sa imi maresc viteza netului pana pe la
Download: 15Mbps
Upload: 2Mbps
Viteza: 300Mbps

Sau sa fie macar mai bun decat cel actual care e
Download: 13mbps
Upload: 0. 80mbps
Viteza 100mbps

| supermamici a răspuns:

Abonamentul... schimba telekom Telekom fostul Cosmote fostul Romtelecom cu o noua infatisare http://bit.ly/telekom-romania Acum cativa ani ofereau ceva sa preia clienti. Acum ofera ceva sa nu piarda clienti.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Sunti multi factori care pot sa afecteze vitezade net.

Daca ai in contract 100mbps este inposibil sa ai o viteza mai mare find ca ei te limiteaza intetionat.

Un router slab afecteaza viteza asa ca poti investi in unul mai modern daca vrei.

Este posibil sa stai intr-un loc cu o conectiune slaba SAU cu mai multi oameni decat poate serverul local sa sustina.

Practic nu ai sanse prea mari sa iti cresti viteza si asta e DATORITA INFRASTUCTURI IFTINE FOLOSITE DE TELEKOM.Suport bun sau nu sunt o companie lacoma si ar putea imbunatati calitatea internetului daca ar vrea cu adevarat.Dar nu vor la o adica furnizeaza doar o fractiune din viteza pe care o platim si nimanui nu ii pasa.
Dar priveste partea buna, America are infrastructura internetului atat de veche incat au o medie a vitezei mul mai mica ca la noi.

| RaduTN explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Merita sa cumpar un router mai performant? Ceva de genul http://www.emag.ro/......DJ1SJBBBM/ sau daca gasesti ceva mai bun pana in 100 lei te rog sa-mi spui. Care sunt avantajele unui router nou? Si mai performant? Merita sa fac achizitia asta?

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru RaduTN):

Nu cred ca se merita find ca nu prea face diferenta la o viteza asa mica.

| RaduTN explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Am mai cautat routere si dat de acesta http://www.pcgarage.ro/......l-wr941nd/ si am vazut ca toti spun la comentarii ca are o acoperire wireless mare, si ca este foarte rapid. Si m-am gandit ca ar fi avantajos. De exemplu daca cu router-ul actual si cu semnal full wi-fi merge destul de lent, cu router-ul asta cu semnal full wi-fi o sa mearga mai bine decat cu cel actual?