| AndruP a întrebat:

Am o placa de baza Foxcoon A6VMX cu urmatoarele specificatii:
Processor AMD Athlon™ 64FX, Athlon™ 64x2, Athlon™ 64, Sempron™ Processors, Socket AM2
Supports Socket AM2+ with HT1.0 interface
Chipset AMD® 690V + SB600
Front Side Bus 2000MT/s HyperTransport™
Memory Dual channel DDR2 800/667/533 x 2 DIMMs, Max. 4GB
VGA on Die Integrated
Expansion Slots 1 x PCIe x16, 1 x PCIe x1, 2 x PCI
IDE ATA 133 x1
Serial ATA(SATA)/RAID SATAII x 4 w / RAID 0, 1, 10
Audio 5.1 channel, Realtek® ALC662
LAN 10/100M LAN, Realtek® RTL8102E
IEEE1394 N/A
Back Panel I/O Ports 1 set 5.1 channel Audio jacks (3 jacks)
1x Parallel port
1x PS/2 keyboard port
1x PS/2 mouse port
1x VGA port
4x USB 2.0 ports
1x RJ45 LAN port
1x Serial port
Internal I/O Connectors ATX 24-Pin power connector
4-pin ATX 12V power connector
CPU / System / NB (Reserved) FAN connectors
1x CD-in connector
1x Front Audio header
1x S/PDIF Out header
1x IRDA
1x TV Out header
1x Buzzer (Reserved)
1x Floppy connector
1x Front Panel connector
2x USB 2.0 connectors support additional 4 ports
1x Speaker
4x SATAII connectors
1x Intruder
1x COM header (Reserved)
1x TPM (Reserved)
2x USB Power header
1x IDE connector
BIOS Features 8Mb flash EEPROM w/ LAN boot PnP, ACPI, WfM, DMI
Support CD Driver CD, Adobe Reader, Direct X 9.0c, Norton
Standards/Manageability USB 2.0, WfM 2.0, DMI 2.5, WOL by PME, SPI Interface
Special Features
Form Factor Micro ATX (9.6" x 8.2"). Daca fac un update de bios pot sa pun un procesor AMD Athlon 64 Am3 + cu 4 nuclee?

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Salut :) nu trebuia sa dai atatea detalii. placa ta de baza suporta, prin update de bios, procesoare quad core AMD PHENOM X4 din prima generatie, dupa cum se poate vedea aici. :) http://www.cpu-upgrade.com/mb-Foxconn/A6VMX.html
cauta cu atentie modelul exact al procesorului ce vrei sa il pui, si vezi exact ce versiune de bios trebuie updatata. biosul il descarci de aici http://www.foxconnchannel.com/......etail.aspx
daca mai ai nelamuriri, id mess sprintaroiuflorin si vorbim mai detaliat acolo :P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pune un procesor pe am3 pe o placa de baza cu am2. Problema e cu racirea, anumite coolere de am3 pot fi montate doar intr-o anumita pozitie iar fluxul de aer nu va fi directionat catre spatele carcasei ci in sus. Daca ai un tower cu ventilator deasupra nu vei avea probleme, daca nu, cand iti cumperi procesorul asigura-te ca va avea un cooler care poate fi pozitionat corect pe placa de baza.