| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. A venit varul meu sa-i reinstalez windows. Am dat la boot options sa booteze de pe cd si nu stiu cum e la el. Arata asa:

Please Select
Notebook Hard Drive
Notebook Ethernet

Nu ma lasa sa fac nimic in afara sa aleg dintre astea 2.
Va rog ajutati-ma. Are laptop HP 625.

Funda big grin

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum este la acel laptop dar banuiesc ca ar trebui sa intri in BIOS si sa setezi First Boot= DVD Player sau ceva asemanator. Mai incerca si daca nu merge mai spune-mi.

| RaduTN a răspuns (pentru Salontanul):

Pai. Daca intru in Start Menu imi arata asa:

F1 System Information
F2 System Diagnostics

F7 HP SpareKey
F9 Boot Device Options
F10 BIOS Setup

F12 Network Boot

ENTER - Continue Startup

Care aleg?

| Salontanul a răspuns (pentru RaduTN):

F9= Boot Devices Options si acolo alegi DVD.

| RaduTN a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc. A mers si i-am reinstalat windows-ul cu succes.

| Salontanul a răspuns (pentru RaduTN):

Multumesc si eu.

13 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Banuiesc ca nu ai cd/dvd la laptop; nu m-am uitat la specificatii, dar poti face un stick bootable cu sistemul de operare pe care il instalezi. Pornesti de pe stick, sunt aceeasi pasi ca la cd...cat priveste instalarea. Te uiti pe net cum se face un stick bootable- sunt multe tutoriale, in functie de sistemul tau de operare. Cred ca asa iti vei rezolva problema de instalare, se recomanda sa pastrezi acel stick, poate o sa mai ai nevoie de el.

| dannyel86 a răspuns (pentru valentin75):

Are dispozitiv de citire/inscriptionare discuri (cel putin asa scrie pe site). E mai bine sa foloseasca un cd curat, decat un stick bootabil care sa-i creeze probleme. happy

| RaduTN a răspuns (pentru valentin75):

Salut valentine. Eu am windows-ul pe DVD[windows 7] si nu vreau sa-l bag pe stick. Nu stiu de ce nu merge sa-l botez. Nu-mi arata nimic de DVD/CD. Daca dau la ethernet ce se intampla? Multumesc anticipat.

| RaduTN a răspuns (pentru dannyel86):

Si cum fac ca sa mearga sa-l bootez?

| valentin75 a răspuns (pentru RaduTN):

Daca ii dai ethernet o sa trebuiasca sa-l instalezi de pe alt computer, in retea. Vezi sa nu fi conectat la internet cand instalezi sistemul; dupa el instalezi antivirus sau ce suita de securitate folosesti.

| valentin75 a răspuns:

Ai ceva cu follow boot order?

| RaduTN a răspuns (pentru valentin75):

Am dat la BIOS si apoi la system configuration si ma pune sa bifez niste chestii. Am bifat CD-ROM boot si acuma cand dau la boot imi apare si cd-rom dar daca dau enter nu merge. Intra si apoi imi apare aia cu start normaly windows sau repair windows. Ce sa fac?

| dannyel86 a răspuns (pentru RaduTN):

Esti sigur ca dvd-ul e bootabil? L-ai mai testat si in alta parte cand s-a instalat de pe el sistemul de operare? Daca cd-rom-ul apare ca optiune de bootare, dar nu initiaza continutul de pe el, s-ar putea ca discul sa nu fie bootabil. Verifica si acest aspect, daca nu esti sigur.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Iti poti face un Hirens Boot Cd, intri pe el si formatezi partitia pe care instalezi sistemul de operare (sper sa ai doua partiti pe hard... daca ai doar una o sa pierzi toate datele; trebuie sa le salvezi inainte); cand porneste cd-ul ai optiunile, iti alegi un soft pentru formatare. Dupa ce ai formatat parititia poti instala sistemul de operare.
http://www.hirensbootcd.org/download/