| geo9919 a întrebat:

am o problema, cred eu, la calculator, am pe el 2 gb de ram, suporta pana la 8gb, dar dacă ii mai bag încă o plăcuță nu mai merg ventilatoarele la viteza normala, adică se învârt și ele acolo sa nu stea în loc dar nu cu aceeași putere. Ce pot sa fac? dau funda!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca viteza ventilatorului din sursa, atunci sursa e slaba si trebuie una mai puternica.
Daca scade doar viteza coolerului procesorului, atunci e bine, inseamna ca sistemul merge mai usor, nu mai trebuie racit atat de puternic procesorul.

| CPAElites a răspuns:

Da mai multe detalii
Modelul placii de baza
Ce tip de memorie ai cumparat?

| KanezuY a răspuns:

Inseamna ca probabil sursa este prea solicitata, rezolvi cumparand alta sursa mai buna.

| KatelynDragutza a răspuns:

Mai bine nu baga alea, ca s-ar putea sa-l strici de tot si ar fi pacat.

| geo9919 explică:

Da, scade doar viteza coolerului procesorului și coolerului de pe carcasa. Deci nu are nimic?

| Bula a răspuns (pentru geo9919):

Ventilatorul SURSEI am spus!
Cel a procesorului si al carcasei au viteza variabila, in functie de temperatura. Cel din sursa e constant, in functie doar de tensiunea de 12V (deci scade doar daca scade si puterea sursei).