| FlaviusTM a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu. Cu placa video, ea se numește Intel(R)Q45/Q43 Express Chipset.

Mi-am pus windows 7, am instalat driverele dar placa video nu mergea, o instalam, îi dădeam restart, nimic.

În dxdiag îmi arată ca am 1700 mb.

Dar am făcut pe internet dacă pot să joc un joc, oricare. Și îmi spune ca am doar 64mb Video Ram.

De ce?

Mulțumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Tu nici placa video pe care o ai in calculator nu o stii? Aoleu...
Intel(R)Q45/Q43 e chipsetul northbridge!

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa fie o problema cu driverele, trebuie reinstalate driverele placii video.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poti instala speccy http://www.piriform.com/speccy/download
si din stanga sus de la File se poate alege Publish Snapshot si se va trece pe site-ul piriform ce componente sunt in calculator, poti pune aici link-ul la pagina si poate se gaseste cineva care sa stie exact ce lipseste.

| EnvyU a răspuns:

Raspuns simplu, nu ai placa video, este neexistenta, ce spui tu este procesorul grafic care se afla impreuna cu procesorul de computare. Si din cate stiu, nu poti sa te joci decat jocuri extrem de vechi gen...fifa 2007 sau freelancer, sau cs 1.6, si alea cu nu prea multe fps. Nu ai ce drivere sa instalezi, normal windowsul iti instaleaza driverele necesare, o sa vezi acolo la update-uri ca o sa ai si pentru Intel chipset bla bla, daca aveai o placa video dedicata, adica una care o luai si o bagai in slotul de pe placa de baza, atunci puteai lua driverele pentru ea. Ce vezi tu 1700mb este shared video ram, practic nu te ajuta cu nimic in jocuri.

| wEeEk1d a răspuns:

In primul rand, nu exista placa video INTEL, acela este procesorul. Sunt doar Nvidia si ATI. Daca ai da si modelul placi ar fi mai usor sa iti zicem ce memorie are.

| K0sti a răspuns (pentru wEeEk1d):

Te-ai gandit mult pana ai scos prostia asta?