| DanielVălean a întrebat:

am o problema cu calculatorul meu. Il deschid, nu apare pe monitor nimic (windows-ul), iar peste 5-6 secunde se opreste, iar in interval de 3-4 secunde se porneste el singur, apoi se repeta treaba. M-am gandit ca ar putea fi un virus, si ca singura solutie e sa reinstalez windowsul. E asta problema sau e alta?

Răspuns Câştigător
| sebibeowolf a răspuns:

Salut! Sa inteleg ca ti se restarteaza calculatorul singur.Sursa de alimentare este arsa.Asta daca ai avut curentul oprit si a venit tensiune mare sau ai avut mai multi antivirusi instalati(obligatoriu trebuie numai unul)Schimbarea unei surse de alimentare te costa in jur de max.50 Ron.Grija mare pe viitor! Sper ca am fost de ajutor.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Praful nu are treabă în cazul tău.
Problema este din hardware și mai mult ca sigur vine de la sursa de alimentare.Mai mult ca sigur deții una vorba aia de contrabandă care s-a defectat(ai noroc că nu ți-o dus și condensatorii de pe placa de bază, hardul și altele) și fiind ca nu mai scoate tensiunea corespunzătoare decuplează autoprotecția plăcii de bază, asta ca să prevină posibilele distrugeri.
Deci altă sursă, recomandat una decentă nu pocnitori.Succes

| DanielVălean explică (pentru DeyCj):

Problema e din hardware? Acum 3-4 luni l-am schimbat cu Sata 3.

| DeyCj a răspuns (pentru DanielVălean):

Și ce are hard-ul cu sursa de alimentare?
N-are nimic în afară de faptul ca îi alimentat de la ea.
Așa cum ziceam.Vezi cum îi cu sursa nu hard disc-ul! happy.

| K0sti a răspuns:

Nasol! Vezi memoriile, sursa, sau si mai rau...placa de baza! sad

| stlucian a răspuns:

Poate fi o problema de intretinere! CURATA(aspira) de praf coolerele de la procesor/sursa/placa video/etc. Apoi incearca sa intri in "Safe mode" si vezi ceva temperaturi pe procesor! La pornire procesorul e solicitat si daca nu are racire poate sa dea defecte de genul prezentat de tine.Cat despre visusi tot in "Safe mode" poti incerca o curatire inainte de a reinstala Win.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. De cand nu ai facut o curatire de praf? Cam la 6-8 luni e neaparata chiar daca PC-ul e intr-o farmacie big grin

| DanielVălean explică (pentru stlucian):

Ultima curatire de praf am facut-o in mai. voi face acest lucru acum, sa vedem apoi.

| Eduard619 a răspuns:

Clar trebuie sa iti reinstalezi windows-ul recomand windows 8 big grin

| DanielVălean explică (pentru Eduard619):

Windows 8.1 foloseam si acum.

| Alfred0703 a răspuns:

Nu are nimic widowsu, dar ai grija la cooler(ventilatorul acela de pe procesor)

| supLLy a răspuns:

Schimba windowsu-l cine stie ce ai luat in pc